Euroval už rieši aj prezident

Zdroj: prezident.sk

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal včera (11.8.) v Prezidentskom paláci predstaviteľov SDKÚ-DS, s ktorými hovoril o možnosti posilnenia EFSF, tzv. eurovalu, na ktorom sa dohodli počas júlového summitu európskio lídri vrátane premiérky Ivety Radičová.

Predseda SDKÚ- DS a minister zahraničia Mikuláš Dzurinda spolu s podpredseda strany a ministrom financií Ivanom Miklošom prezidentovi vysvetľovali dôvody potreby rozšírenia eurovalu, o ktorých sa zatiaľ neúspešne snažia presvedčiť svojho koaličného partnera stranu Slobodu a solidaritu. KDS a Most-Híd problém s eurovalom nemajú. Predseda SaS Richard Sulík je ale odhodlaný "urobiť všetko preto", aby navrhované zmeny v Národnej rade neprešli. Opozícia pod vedením strany SMER-SD pomoc zvyšku koalície pri hlasovaní odmieta. SNS hovorí o návrate ku korune.

Prezident Gašparovič sa s predstaviteľmi SDKÚ-DS zhodol, že "v súčasnosti neexistuje také riešenie dlhovej krízy v Európe, ktoré by nepoškodzovalo žiadnu z krajín EÚ.“ Podľa neho je ale "nevyhnutné spraviť všetko pre to, aby sa Slovensko nestalo štátom, ktorý by ohrozil budúcnosť eurozóny a tým aj celej únie." Hlava štátu sa chce postupne stretnúť so všetkými lídrami parlamentných strán. Na záver rokovaní má v pláne stretnutie s predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou.

Podľa šéfa KDH Jána Figeľa, je členenie politickej scény v tejto otázke „skôr výrazom nepochopení“. Na týchto témach by sa podľa neho mali politici dohodnúť „naprieč politickým spektrom“.

SaS odmietla úvahy, že by premiérka mala spojiť hlasovanie o eurovale s hlasovaním o vyslovení dôvery vláde. Sulíkova strana zároveň tvrdí, že svojim postojom len napĺňa programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa hovorí, že SR bude v EÚ „presadzovať podstatné sprísnenie európskych rozpočtových pravidiel – Paktu stability a rastu, pričom súčasťou zmien musí byť aj jasný mechanizmus riadeného bankrotu krajiny, ktorá konzistentne vykonáva nezodpovednú rozpočtovú politiku, a ďalšie mechanizmy efektívneho vymáhania dodržiavania schválených pravidiel.“

Otázka bude opäť predmetom rokovaní Koaličnej rady a tiež rokovaní premiérky so šéfom najväčšej opozičnej strany Robertom Ficom.

Rýchle schválenie zmien žiadal nedávno od národných vlád listom aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Po tom, čo sa niektoré krajiny ohradili voči niektorým pasážam, eurokomisár pre hospodárske a menové veci Olli Rehn priznal, že mohlo prísť k chybe v komunikácii. Prípadné neschválenie dohody so summitu na Slovensku by pravdepodobne viedlo k tomu, že sa Únia dohodne na spôsobe ako opatrenia prijať bez SR.

EurActiv/TASR