Eurozóna bude možno rásť až budúci rok

Autor: Ambro, Portfolio: http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=1499

Sedemnásťčlenný blok v prvom štvrťroku tohto roka stagnoval, no podľa rýchleho odhadu Eurostatu v druhom už zaznamenal medziročný prepad HDP o 0,2 %. O recesii možno hovoriť, keď ekonomika minimálne dva kvartály za sebou zaznamená pokles pri porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcom roku. Ekonómovia však s posunom nahor nerátajú.

Podľa odborného prieskumu agentúry Reuters, ekonomika klesne v rovnakej miere aj v treťom trimestri. Väčšina expertov je teda presvedčená, že v druhej polovici roka bude vyhlásená oficiálna recesia. Ich odhady sa pohybujú v rozmedzí od rastu na úrovni 0,1 % po prepad o 0,8 %.

Majoritná časť z oslovených zároveň neočakáva agresívnu intervenciu zo strany Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá by uvoľnila tlak na Španielsko a Taliansko. Nerozhodný výsledok nastal pri otázke obnovy refinančného programu z decembra a februára, keď na tri roky poskytla lacné úvery v objeme bilióna eur.

Prezident ECB Mario Draghi v uplynulých dňoch zdôraznil, že banka urobí všetko na záchranu eura, no odborníci neočakávajú, že opatrenia budú viesť k výraznejšej obnove. Ak aj budúci mesiac pristúpi k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb o 25 bodov na 0,5 %, pôjde len o symbolický krok. Spotrebiteľov a podnikateľov podľa ekonómov pri investíciách brzdí najmä fakt, že eurozóna stále nemá jasné riešenie dlhovej krízy a jej koniec je v nedohľadne.

Mení sa však názor odborníkov na budúcnosť Grécka v eurozóne a viac z nich mu dáva šancu. V súčasnosti 45 zo 64 oslovených očakáva, že krajina v najbližších 12 mesiacoch ostane v 17-člennom vloku. Ešte v máji tak odpovedalo len 35 zo 64 ekonómov.

Fínsky minister zahraničných vecí Erkki Tuomioja v rozhovore pre britské noviny Daily Telegraph však uviedol, že predstavitelia členských krajín eurozóny sa musia pripraviť na blížiaci sa zánik eura. Helsinki sú podľa jeho slov pripravené na všetky možné scenáre.  

"Nie sú stanovené pravidlá opustenia eura, ale ide len o otázku času. Buď sa odčlení juh alebo sever, pretože zvieracia kazajka v podobe tejto meny spôsobuje miliónom ľudí trápenie a ničí budúcnosť Európy," tvrdí šéf fínskej diplomacie.

"Je to úplná pohroma. Takýmto spôsobom prídeme o všetky peniaze, no nikto v Európe nechce byť prvý, čo sa vzdá eura a bude znášať všetky výčitky," povedal Tuomioja. Skúsený politik však zároveň dodal, že rozpad eurozóny by neviedol k zániku EÚ. Práve naopak, posilnil by ju.

"Nie je to niečo, čo by niekto vo Fínsku presadzoval, tobôž nie vláda. Musíme však byť pripravení. Zánik eura neznamená koniec Európskej únie. Môže to prispieť k lepšiemu fungovaniu EÚ," tvrdí fínsky politik.

(EurActiv/Reuters)