Eurozóna hľadá riešenia pre írske problémy

Brian Cowen

Írska vláda tvrdí, že rokuje o tom, ako udržať stabilitu bankového sektora a financií, odmieta však, že by bola pri prevencii rozliatia sa problémov do iných krajín odkázaná na priamu vonkajšiu pomoc.

Írsky premiér Brian Cowen, ktorého parlamentná väčšina má veľké problémy, keďže sa borí s najhoršou krízou za jednu generáciu avizoval stretnutie Euroskupiny pre RTE nasledovne:  „Musíme prediskutovať ako čo najlepšie podporiť finančnú a bankovú stabilitu v eurozóne“.

Cowenova vláda nechce požiadať o pomoc sčasti preto, že ju čakajú voľby a aj preto, že si chce ponechať kontrolu nad nízkou korporátnou daňou, ktorá je integrálnou časťou írskej hospodárskej stratégie.

Dnes (v utorok, 16.11.) sa budú aktuálnou situáciou zaoberať ministri financií krajín eurozóny. Cowen zopakoval, že Írsko o pomoc nežiada a do polovice roka 2011 je jeho dlh zabezpečený. Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý stretnutiu Euroskupiny predsedá vyhlásil, že Írsko nie je ani len blízko k tomu, aby požiadalo o bail-out. Írska opozícia však tvrdí, že sa k takémuto kroku schyľuje.

„Íri si myslia, že vedia udržať problémy, ktorým čelia pod kontrolou“, povedal tlačovej agentúre Reuters Juncker. „Nie sú ani blízko toho, aby žiadali o vonkajšiu pomoc.“

Požiadavky írskeho dlhu sú zabezpečené do polovice roku 2011, no jeho náklady na jeho obsluhu v uplynulých týždňoch stúpli čo spôsobilo u investorov obavy. To malo následne vplyv na zvýšenie nákladov na dlh aj iných krajín na periférii eurozóny ako Španielsko a Portugalsko.

Dublin by mohol požiadať o pomoc pre svoje banky, ktorým podlomila nohy finančná kríza a krach realitného trhu. Takýto krok by bol politicky menej riskantný ako žiadosť o bail-out.

„Ak zostane vysoká cena peňazí normou, bude pre banky veľmi náročné fungovať ako motory hospodárskej obnovy“, povedal írsky premiér Cowen pre RTE v pondelok.

Žiadne prelievanie

Podľa ekonómov bude Cowenova vláda schopná s prípadnou žiadosťou vyčkať do volieb (25. novembra), no hovorca opozície pre finančné otázky Michael Noonan pre BBC povedal, že „európska intervencia je na ceste“.

Ewald Nowtony, člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky tvrdí, že Európska únia chce pre Írsko „rýchle, dobré riešenie, aby nedošlo k rozširovaniu problémov“ do krajín, ktoré už aj tak majú s dlhom problém, teda Portugalsko či Španielsko.

Guvernér španielskej centrálnej banky Miguel Ángel Fernandez Ordonez vyzval Dublin, aby urobil pre upokojenie finančných trhov viac: „Situácia na trhoch je negatívna z časti aj v dôsledku nerozhodnosti Írska. Nie je na mne, aby som rozhodoval o Írsku, malo by to byť Írsko, ktoré v tomto momente robí rozhodnutia.“

Ministri financií eurozóny dnes pravdepodobne ocenia škrty, ktoré Írsko urobilo v budúcoročnom rozpočte a ktorý príde do parlamentu na budúci mesiac. Budú tiež ďalej diskutovať o nemeckom návrhu nahradenia Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSF) trvalým krízovým mechanizmom po roku 2013. 

„Ak to bude potrebné, Európska únia je pripravená pomôcť Írsku“, povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso na stretnutí G20 v juhokórejskom Soule. Teoreticky sa možný rozsah pomoci pohybuje od 45 miliárd eur do 90 miliárd eur, v závislosti od toho, či by Írsko zachraňovalo svoje banky.

Vinu dávajú Nemecku

Íri ale aj ďalší tvrdia, že Nemecko vyostrilo problém tým, že tlačí na to, aby sa banky a trhy s dlhopismi podieľali v budúcnosti na stratách krachujúceho člena eurozóny v rámci mechanizmu, ktorý by mal vzniknúť po roku 2013.

„Podľa niektorých, napríklad nemeckej vlády, by mali trhy s dlhopismi a banky, ktoré financujú štáty s vysokými dlhmi byť pripravené niesť náklady možného defaultu alebo krachu v budúcnosti“, povedal počas návštevy Paríža grécky premiér George Papandreou.

„Spôsobilo to špirálu vyšších úrokových mier pre krajiny, ktoré sa zdajú byť v ťažkej pozícii ako je Írsko alebo Portugalsko“, povedal Papandreu. „Mohlo by sa z toho stať samo naplňujúce sa proroctvo“.

EurActiv/Reuters