Eurozóna hľadá spôsob, ako do záchrany ekonomiky zapojiť euroval

Eurokomisár pre ekonomiku Paolo Gentiloni, predseda Eurokupiny Mario Centeno a šéf Európskeho stabilizačného mechanizmu Klaus Regling. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Ministri financií eurozóny sa dohodli na fiškálnych opatreniach na zmiernenie ekonomických dopadov spôsobených šírením nového vírusu COVID-19. Spoločne chcú zmobilizovať 120 miliárd eur.

Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

„Pre záchranu eura spravíme všetko,“ tak znela slávna veta Maria Draghiho, ktorou sa v roku 2012 snažil upokojiť situáciu na finančných trhoch, keď vrcholila dlhová kríza.

Odvtedy ubehlo necelých osem rokov a podobnými slovami na šíriacu pandémiu reaguje predseda Euroskupiny Mario Centeno.

„Urobíme všetko, čo bude v našich silách a ešte aj viac, aby sme obnovili dôveru (v ekonomiku eurozóny) a podporili jej rýchle uzdravenie,“ vyhlásil portugalský minister financií po päťhodinovom telefonickom rozhovore únijných ministrov financií.

Hlavná téma porady bola jasná: ako zabrániť ekonomickým škodám, ktoré sa pre šírenie nového koronavírusu každý deň prehlbujú.

Euroskupina je neformálne zoskupenie ministrov financií eurozóny. Tí sa v pondelok radili v rozšírenom formáte, teda aj za účasti kolegov z krajín, ktoré ešte neprijali euro.

Výsledkom ich rozhovorov je prvá koordinovaná stratégia a fiškálne opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšiemu spomaľovaniu ekonomiky menovej únie. Detaily o prijatých opatreniach ministri nezverejnili, no uviedli, že majú hodnotu jedného percenta HDP eurozóny. To predstavuje zrhuba 120 miliárd eur.

Súčasťou dohody sú aj kroky na zabezpečenie likvidity v hodnote 10 percent HDP eurozóny, pričom má ísť hlavne o rôzne záručné schémy, či daňové prázdniny.

„Tieto čísla už v blízkej budúcnosti môžu byť oveľa vyššie,“ píše sa v ich spoločnom vyhlásení.

Robí Únia málo proti šíreniu nového koronavírusu? Na riešenia pandémie nemá kompetencie

Európska komisia nemá dostatočné právomoci, aby na seba mohla prevziať kompletnú zodpovednosť. Svoju podpornú úlohu však plní, bráni prijímaniu protichodných opatrení v členských štátoch, spúšťa mnohé mechanizmy civilnej ochrany a od začiatku februára má aj koordinačný tím.

Ako sa bráni Únia

EÚ sa už pripravuje na obdobie recesie, no čoraz častejšie sa skloňuje aj ekonomická kríza.

„Kríza spôsobená COVID-19 bude mať veľké negatívne dopady na ekonomiku Únie a eurozóny,“ píše sa v najnovšej predpovedi Európskej komisie. Brusel očakáva, že únijná ekonomika v roku 2020 pre pandémiu poklesne o jedno percento. Ešte vo februári očakával rast o 1,4 percenta. Vyčíňanie vírusu v Európe sa pritom ešte len začalo.

Európska únia už preto prijala sériu opatrení, ktoré majú zabrániť tomu najhoršiemu. Európski lídri sa minulý týždeň dohodli na vytvorení 25-miliardového fondu na zmierňovanie hospodárskych škôd spôsobených pandémiou.

Dopady koronavírusu menovými stimulmi tlmí už aj Európska centrálna banka

Európska centrálna banka (ECB) nezmenila úrokové sadzby, ako očakávali trhy.  Ohlásila však komplexný balík monetárnych stimulov, ktorý má zmierniť dôsledky pokračujúceho šírenia nového koronavírusu.

Zakrátko sa pridala Európska komisia, ktorá presunula 37 miliárd eur z eurofondov na podporu zdravotníckych systémov a malých sa stredných podnikov v EÚ. Očakáva sa, že z rovnakého zdroja čoskoro na tento účel pridá ďalších 28 miliárd eur.

Európska investičná banka za zaviazala zmobilizovať dodatočných 8 miliárd eur krytých rozpočtom EÚ na pôžičky európskym firmám. Túto sumu zrejme navýši o ďalších 12 miliárd eur.

Európska centrálna banka po štvrtkovom zasadaní pridala menové stimuly. V rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania chce nákupom dlhopisov súkromných firiem do ekonomiky naliať 120 miliárd eur. Aby sa do obehu dostalo viac peňazí, bankám dovolí držať menej kapitálu a výhodne požičiavať malým a stredným podnikom.

Ako zapojiť euroval

Ministri financií vo štvrtok na Euroskupine riešili, ako by do tejto mozaiky opatrení mohol prispieť Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM, euroval). ESM je finančnou inštitúciou, ktorú štáty s eurom zriadili v roku 2011 ako odpoveď na vtedajšiu hospodársku a dlhovú krízu.

Šéf trvalého eurovalu Klaus Regling, ktorý sa takisto zúčastnil telekonferencie, pripomenul, že inštitúcia má k dispozícii úverovú linku v rozsahu 410 miliárd eur. Povedal, že ESM má v rukách niekoľko nástrojov, ktoré v minulosti nikdy nevyužil, keďže povaha súčasnej krízy je odlišná od predošlých finančných kríz, kedy niekoľko krajín stratilo prístup na finančné trhy.

Lídri Únie sa dohodli na zriadení 25-miliardového fondu na zmierňovanie škôd koronavíru

Európska únia v rámci boja s novým typom koronavírusu umožní štátnu pomoc pre postihnuté firmy a vytvorí investiční fond v hodnote 25 miliárd eur s cieľom zmierniť dlhodobý ekonomický dopad súčasnej epidémie.

Centeno po porade ale nepriblížil na čom sa ministri dohodli. Vo vyhlásení len žiada Komisiu a ESM, „aby hľadali spôsoby, ako v rámci svojich mandátov môžu odpovedať na výzvy, ktoré vznikli v dôsledku koronavírusu“.

„To my určite spravíme,“ odpovedal na túto výzvu Regling.

Nemecký minister Olaf Scholz novinárom po Euroskupine povedal, že diskusia o spôsobe zapojenia eurovalu je zatiaľ predčasná. Už jeho samotná existencia podľa neho stačí na upokojenie investorov, pretože „(euroval) je veľmi silný nástoj a EÚ ho môže využiť kedykoľvek“.