Eurozóna je stále „svet kešu“

zdroj: pixabay.com

„Hotovosť zostáva pre našu ekonomiku nenahraditeľná, dokonca aj v súčasnej digitálnej ére,“ vyhlásil dnes pri príležitosti uvedenia novej 50-eurovej bankovky prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi

Najpoužívanejšia je „päťdesiatka“

Citoval pritom údaje z najnovšieho prieskumu ECB, podľa ktorého hotovostné platby predstavujú 75 % zo všetkých platieb v eurozóne, čo tvorí viac než 50 % hodnoty všetkých transakcií.

Najpoužívanejšia je práve bankovka v hodnote 50 eur. V cirkulácii je ich viac než 9 miliónov kusov (46 % zo všetkých bankoviek)

Chce sa ECB zbaviť hotovosti?

Draghiho slová tak môžu aspoň z časti upokojiť obavy Nemecka, ktoré obviňuje ECB z toho, že chce znížiť svoju závislosť na hotovostných platbách v prospech iných foriem platenia.

Vlaňajšie rozhodnutie ECB o postupnom stiahnutí 500-eurových bankoviek z obehu nahnevalo niektorých členov predstavenstva nemeckej centrálnej banky, podľa ktorých tento krok obmedzí slobodu ľudí, ktorí by si chceli peniaze držať v hotovosti doma, a nie v banke.

ECB ako argument uviedla, že bankovky s vysokou nominálnou hodnotou slúžia na financovanie zločinu a terorizmu. Oficiálne údaje, ktoré by to potvrdili, však nie sú k dispozícii.