Eurozóna neodblokovala ďalšiu tranžu, tlačí na Grékov, aby šetrili

Nočné rokovanie ministrov financií eurozóny ostalo bez výsledku a k dohode o uvoľnení 12-miliardovej tranže pomoci Grécku nedošlo. Ako uviedol šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker, ktorý stretnutie v Luxemburgu viedol, všetko závisí od gréckeho parlamentu a jeho vôli prijať úsporné opatrenia.

Hlasovanie by malo prebehnúť koncom júna a podľa Junckera podľa výsledku budú reagovať aj ministri financií. „Nemôžeme sa zaviazať bez toho, aby sme vedeli, či grécky parlament podporí záväzky, ktoré Grécko dalo EÚ a MMF,“ vysvetlil.

Tranža pomoci by mala Aténam pomôcť udržať sa nad vodou do septembra. Bez nej bude krajina musieť vyhlásiť platobnú neschopnosť už v júli, keď sú splatné grécke dlhopisy.

Na stretnutie prišiel aj novovymenovaný minister financií Evangelos Venizelos. Podľa jeho slov má Grécko silnú vôľu bojovať s krízou. "Toto je pre mňa prvá účasť na zasadnutí Euroskupiny vo funkcii ministra financií. A je to pre mňa vítaná príležitosť, aby som zopakoval silné odhodlanie gréckej vlády a pevnú vôľu gréckeho ľudu na dosiahnutie nášho vytýčeného programu," povedal novinárom.

Nový záchranný balík

Medzinárodní veritelia od Grékov úsporný plán požadujú aj výmenou za nový balík pomoci, ktorého výšku odhadujú na 120 miliárd eur. Krajina je odrezaná od finančných trhov a tak skoro sa na ne nevráti, program by jej mohol pomôcť do roku 2014.

Polovicu by mala poskytnúť EÚ a  MMF, zvyšok by mal pochádzať z odpredaja štátneho majetku a úspor. Zatiaľ sa však nedohodlo na forme účasti privátneho sektora, ministri sa tým budú zaoberať 11. júla. Záležitosť by mala byť predmetom rokovaní aj hláv štátov a vlád, ktoré sa koncom týždňa stretnú v Bruseli.

„Treba jasne povedať, že riziko nebude znášané len unilaterálne a len komunitou daňových poplatníkov,“ zdôraznil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Ministri sa doteraz zhodli na tom, že súkromní investori by sa mali zapojiť na dobrovoľnej báze a ich účasť by mala byť významná. „S ministerstvami financií členských krajín teraz prebiehajú rokovania o tom, ako dosiahnuť významnú participáciu súkromného sektora prostredníctvom tzv. rollovers čiže výmen dlhopisov,“ vysvetlil belgický minister financií Didier Reynders.

Úspory na vyhnutie sa bankrotu

Grécky premiér Jorgos Papandreu včera v parlamente žiadal poslancov o vyslovenie dôvery jeho novému kabinetu, ktorý zložil v piatok. Na úvod upozornil, že kontroverzné úsporné opatrenia sú nevyhnutné na vyhnutie sa katastrofálnemu bankrotu. „Dôsledky násilného bankrotu alebo vystúpenia z eurozóny by mali okamžité katastrofálne dôsledky pre domácnosti, banky a dôveryhodnosť krajiny.“

Úsporný balík, ktorý počíta so škrtmi, rastom daní a rozsiahlou privatizáciou minulý týždeň vyvolal masové demonštrácie a odchod troch poslancov z vládnucej strany PASOK. Hlavný opozičný líder Antonis Samaras premiéra včera vyzval, aby odstúpil a spravil tak priestor pre voľby a prerokovanie podmienok medzinárodnej pomoci. Papandreou opozíciu vyzval, aby prestala v kritických časoch bojovať a vysielať do sveta správu, že krajina je v ruinách.

(EurActiv/TASR/Reuters)