Eurozóna odmieta sľúbiť odpis gréckeho dlhu

Wolfgang Schäuble a Pierre Moscovici. Zdroj: Rada

Európski ministri financií sa v princípe dohodli na obmedzenom, krátkodobom znížení dlhu pre Grécko. Nemecko je však proti akýmkoľvek konkrétnym sľubom pred vypršaním súčasného pôžičkového programu koncom roka 2018.

Súčasný program bol dohodnutý v júni 2015, po polroku trvajúcej kríze, ktorá takmer priviedla grécku vládu k formálnemu defaultu. Trvať má tri roky.

„Teraz je 2016. Je nemožné hovoriť presnejšie o tom, aké dlhové opatrenia (zníženie dlhu) budú možné v druhej polovici roku 2018“, povedal Djisselbloem, holandský minister financií a šéf Euroskupiny, po zasadnutí ministrov financií eurozóny v Bruseli.

Bolo by „absolútnym nezmyslom“ prijať nové opatrenia v znížení dlhu, dodal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

MMF má in názor

Postoj Berlína aj šéfa Euroskupiny nepoteší šéfku Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde. MMF očakával, že do konca roka prijme eurozóna konkrétne záväzky odpisu gréckeho dlhu v dlhodobom horizonte, aby sa mohol Fond pripojiť k novému pôžičkovému programu.

MMF participoval na prvých dvoch záchranných pôžičkách pre Grécko. K tretej sa však odmietol pripojiť, pokiaľ sa európske krajiny nedohodnú na hodnovernom pláne zníženia gréckeho dlhu – vrátane odpisu jeho časti.

Bez odpisu je grécky dlh neudržateľný

Prísľub odpisu dlhu bol súčasťou dohody o treťom pôžičkovom programe, ktorú Atény akceptovali po dramatických udalostiach začiatkom minulého leta. Premiér Alexis Tsipras pretlačil cez parlament viacero nepopulárnych reforiem, požadovaných európskymi partnermi.

No škrty verejných výdavkov a snahy o zvýšenie príjmov do rozpočtu nestačia na to, aby sa stal grécky dlh udržateľným. „Aj s plnou implementácia tejto náročnej politickej agendy bude Grécko potrebovať podstatný odpis dlhu, kalibrovaný na dôveryhodné fiškálne ciele, a ciele (ekonomického) rastu“, píše sa v septembrovej správe MMF.

Tsipras sa minulý týždeň zrekonštruoval vládu, aby zabezpečil prijatie ďalšieho balíka reforiem v parlamente.

V hre nemecké voľby?

Za tvrdým nemeckým postojom môžu byť aj blížiace sa parlamentné voľby. Merkelovej vláda nechce v otázke gréckeho dlhu ustúpiť, lebo sa obáva, že by to mohlo posilniť opozičnú AfD.

Prezident Aténskej obchodnej a priemyselnej komory Konstantinos Michalos v interview pre EurActiv.com minulý mesiac povedal, že národné voľby by nemali byť ospravedlnením odkladania diskusií o gréckom dlhu.

Konstantinos Michalos, prezident Aténskej obchodnej a priemyselnej komory (interview v angličtine)