Eurozóna opäť spomaľuje

Kompozitný index nákupných manažérov (PMI), ktorý skúma aktivitu v tisícoch podnikov operujúcich v službách a výrobe, sa znížil z 56,7 bodu v júli na aktuálnych 56,1 bodu. Stále je však nad úrovňou 50 bodov, ktoré oddeľujú rast od recesie. Spoločnosť Markit, ktorá index meria tvrdí, že jeho súčasná výška je konzistentná s 0,7-percentým štvrťročným rastom.

Obnova v EÚ je odolnejšia ako v USA a väčšie spomalenie vplyvom úsporných opatrení a škrtov v rozpočtoch by sa nemalo tak skoro prejaviť. „Ekonomická obnova v eurozóne spomaľuje, no stále zažíva významný posun vpred,“ uviedol pre Reuters Martin van Vliet z ING Financial Markets. Zároveň však pripustil, že augustový pokles aktivity výrobného sektora je dôkazom, že eurozóna vôbec nie je imúnna voči vývoju v USA.

Americká ekonomika v druhom štvrťroku značne spomalila, pričom ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters očakávajú, že v nadchádzajúcom štvrťroku, bude to isté prežívať aj Únia. Odborníci však druhú recesiu stále nepripúšťajú.

Francúzska vláda však v piatok upravila odhad rastu na rok 2011 na 2 %, čím sa priblížila predpokladom súkromného sektora. Urobili tak pár dní po tom, čo ratingová agentúra Moody’s upozornila, že Francúzsko a iné krajiny s AAA hodnotením sa dostávajú do štádia, kedy by mohli stratiť top rating.

Po zverejnení aktuálneho PMI indexu euro mierne kleslo. Na akcie táto správa vplyv nemala.

Priepasť medzi ekonomikami

Správa spoločnosti Markit poukazuje aj na nebezpečné vzájomné vzďaľovanie sa jednotlivých ekonomík – robustnú expanziu vo Francúzsku a Nemecku na jednej strane a relatívnu stagnáciu v ostatných častiach eurozóny.

Nemecký sektor služieb v auguste zaznamenal najvýraznejšie zlepšenie za uplynulé tri roky, avšak na druhej strane výrobcovia  závislí od exportu stále zaostávajú. Vo Francúzsku bola situácia presne opačná.

„Mimo týchto dvoch krajín je situácia stále utlmená,“ tvrdí Rob Dobson zo spoločnosti Markit. „Veľmi sa to koncentruje na kľúčové krajiny, a nerozšírilo sa to na perifériu a v mnohých oblastiach sa tento rozdiel ešte viac rozširuje.“

Periférne ekonomiky stále zaznamenávajú len veľmi malý rast – Španielsko na úrovni 0,2 % a Taliansko 0,4 %. Španielov zároveň trápi aj obrovská nezamestnanosť.

Európska centrálna banka minulý týždeň avizovala, že neobmedzené poskytovanie úverovov bankám bude pokračovať do konca roka. Mnohé Španielske a írske banky stále nemajú prístup k medzibankovým pôžičkám, preto je pre ne toto opatrenie životne dôležité.

Nemecko síce zaznamenalo 2,2-percentný rast, avšak spoločnosti začali hlásiť spomaľovanie aktivity. Najväčší európsky výrobca automobilov Volkswagen varoval, že biznis sa stáva zložitejším a Ford zaznamenal pokles predaja v Európe.

USA, ktoré sa z recesie dostali skôr ako európske krajiny, v najbližších mesiacoch očakávajú oslabenie hospodárskej aktivity. Počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň dosiahol deväťmesačné maximum. Výrobná aktivita v stredoatlantickom regióne v auguste neočakávanie poklesla, prvýkrát za uplynulý rok.

(EurActiv/Reuters)