Eurozóna prišla za štvrťrok o 1,22 milióna pracovných miest

Európska únia v prvom štvrťroku 2009 prišla o takmer dva milióny pracovných miest (1 916 000), vyplýva z údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat. Počet zamestnaných pri medzikvartálnom porovnaní klesol o 0,8 %. Rovnaký pokles o 0,8 % zaznamenali aj v eurozóne, kde od januára do marca prišlo o prácu 1,22 milióna ľudí.

Pri porovnaní údajov s poslednými tromi mesiacmi v roku 2008, sú pri všetkých členských štátoch uvedené záporné hodnoty. Najväčší pokles spomedzi všetkých členských krajín zaznamenali u Pobaltských republík.

V eurozóne sa počet zamestnaných najviac znížil v Španielsku, Grécku a na Slovensku. Na Slovensku počet pracovných miest medzikvartálne poklesol o 1,9 % a medziročne o 0,4 %. Medziročný rast Eurostat uvádza len pri Slovinsku, Malte, Nemecku a Belgicku.

Firmy zasiahnuté krízou teda zatvárajú prevádzky a prepúšťajú aj napriek miliardám pumpovaných na stimulovanie hospodárstva. Slabé hodnoty, ktoré vykazuje pracovný trh a hrozba negatívnej inflácie (deflácie) podľa ekonómov prinúti Európsku centrálnu banku ponechať úrokové sadzby na historickom minime – 1 %. Dokonca sa špekuluje o ďalšom manévrovaní.

Začiatkom júna Eurostat zverejnil štatistiky nezamestnanosti, podľa ktorých v apríli stúpla na 9,2 %, najvyššiu úroveň za desať rokov (EurActiv 02/06/09). Pre porovnanie, nezamestnanosť v USA v máji dosahovala 9,4 % a v Japonsku 5 %.

Prvé tri mesiace roku 2009 boli pre členské krajiny mimoriadne ťažké. Hrubý domáci produkt eurozóny medzikvartálne klesol o 2,5 %. Mnohí ekonómovia však veria, že prepad v najbližšom období nebude taký hlboký. Za kľúčové považujú naštartovanie spotrebiteľského dopytu, čo však vplyvom rastu počtu ľudí bez práce nebude tak skoro možné.

(EurActiv / Reuters)