Eurozóna škrtá, Nemecko spomaľuje

Nemecku sa doteraz dôsledkom dlhovej krízy vcelku darilo odolávať najmä pre silný domáci dopyt a tiež export do krajín mimo eurozóny. Avšak aktuálne údaje ukazujú, že už prišlo aj na najväčšiu ekonomiku.

Ešte v prvom štvrťroku tohto roka HDP krajiny rástlo o 0,5 %, v druhom spomalilo na 0,3 % a podľa predbežných odhadov agentúry Reuters v treťom štvrťroku to bol len na úrovni 0,2 %.

Nemecké ministerstvo hospodárstva ešte v piatok avizovalo, že HDP v treťom štvrťroku stúpol len mierne a ešte viac spomalí v poslednej časti roka a rovnako tomu bude aj začiatkom roka 2013. Dlhová kríza v eurozóne totiž núti obchodných partnerov krajiny obmedzovať nákupy.

Nedávno zverejnené dáta hovoria o poklese výkonu, poklese aktivity v súkromnom sektore, raste nezamestnanosti, zhoršovaní podnikateľského sentimentu a poklese exportov v najvýraznejšie miere od konca minulého roka.

Oslabená ekonomika môže mať vplyv na šance Angely Merkelová, ktorá sa budúci rok bude usilovať o znovuzvolenie, najmä ak aj naďalej bude rásť nezamestnanosť. Okrem toho môže sťažiť aj schopnosť kancelárky obhájiť pomoc pre problémové krajiny.

Napriek anemickému rastu sa však Nemecku bude dariť lepšie ako eurozóne z celkového pohľadu. Blok v treťom štvrťroku zaznamenal pokles o 0,2 %.

(EurActiv/Reuters)