Eurozóna: Tretí balík pre Grécko nebude

Zdroj: TASR

Členské štáty eurozóny údajne diskutujú o poskytnutí tretieho záchranného balíka pre Grécko. Tvrdí to španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos, podľa ktorého by malo ísť o sumu 30 až 50 miliárd eur. Hovorkyňa šéfa Euroskupiny však tieto tvrdenia odmietla. Informovala o tom agentúra Reuters.

Španielsky minister v pondelok (2.3.) na podujatí v meste Pamplona povedal, že eurozóna diskutuje o novom záchrannom pláne pre Grécko, ktorý by mal krajine stanoviť omnoho pružnejšie podmienky. Hovorkyňa predsedu Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema Simone Boitelleová však tieto informácie poprela. „Ministri financií eurozóny o treťom záchrannom balíku nediskutujú,“ povedala.

Už v piatok minulý týždeň (27.2.) grécky premiér Alexis Tsipras vyhlásil, že Grécko ďalší záchranný program potrebovať nebude. Faktom ale je, že Atény musia momentálne riešiť akútne finančné ťažkosti, a to napriek dohode s eurozónou o predĺžení pôvodného záchranného programu o štyri mesiace. Pôvodný program mal vypršať 28. februára a ak by nedošlo k dohode o jeho predĺžení, grécky bankový sektor skrachuje. To by znamenalo bankrot Grécka a odchod krajiny z eurozóny.

Atény ale stále čelia prudkému poklesu príjmov do štátneho rozpočtu a očakáva sa, že najneskôr do konca marca vláda už nebude mať hotovosť. Grécky minister financií Janis Varufakis však upokojuje, že Atény si všetky svoje záväzky voči veriteľom splnia. Súčasťou marcových záväzkov Grécka je aj splatenie úveru od Medzinárodného menového fondu (MMF) v hodnote 1,5 miliardy eur.

Isté východisko pre Grécko naznačil Dijsselbloem pre Financial Times, kde povedal, že veritelia by mohli uvoľniť zostávajúcich 7,2 miliardy eur už v apríli, ak Atény začnú uvádzať do života reformy, ktoré sa od nich žiadajú.  

„Sú veci, ktoré viete začať robiť okamžite. Ak ich spravíte, tak možno vieme niekedy v marci uvoľniť prvú tranžu. To si ale bude vyžadovať pokrok, nie len zámery,“ cituje šéfa euroskupiny FT.

Nemecko žiada od Grécka detailný popis reforiem, ktoré plánuje realizovať výmenou za predĺženie záchranného programu. Grécky minister financií Varufakis ich má predstaviť na najbližšom stretnutí krajín eurozóny 9. marca, kde chce diskutovať aj o tom, ktoré z nich je možné implementovať okamžite.

Európski diplomati hovoria o zmiešaných signáloch, ktoré z Grécka prichádzajú ohľadom ich úmyslov s ekonomickými reformami. Európska komisia sa snaží udržať jednotu, no Tsipras obviňuje Španielsko a Portugalsko z „konzervatívnej konšpirácie“.  

Podľa gréckeho premiéra sa obávajú vzostupu ľavice vo svojich krajinách, ak by Syriza so svojimi predstavami uspela u partnerov v eurozóne a doma.

„Podľa európskych štandardov to bola veľmi nezvyklá neférová hra. To v rámci Euroskupiny nerobíme, nie je to prípustné,“ komentoval vzájomné obvinňovanie na tlačovej konferencii hovorca nemeckého ministra financií.

Krajiny, ktoré tiež dostali externú pomoc výmenou za reformy ako Írsko, Portugalsko a Španielsko sa v diskusii postavili jasne na stranu Nemecka v odmietnutí preferenčného zaobchádzania s Gréckom.

EurActiv.sk/TASR