Eurozóna vyzýva Španielsko, aby oficiálne požiadalo o pomoc

Problémová španielska banka BANKIA, Zdroj: TASR/AP Photo/Paul White

Euroskupina včera (21. júna) v Luxemburgu diskutovala o pomoci španielskemu bankovému sektoru. Zároveň rozhodli, že inšpektori Trojky sa budúci týždeň vrátia do Atén.

Madrid tvrdí, že formálna žiadosť príde už v najbližších dňoch. Podľa dvoch nezávislých auditov, ktorý vypracovali konzultanti Roland Berger a Oliver Wyman, španielske banky budú na rekapitalizáciu a podporu ekonomiky potrebovať niečo medzi 51 až 62 miliardami eur.

Centrálna banka tvrdí, že tri najväčšie by bez ďalšieho kapitálu vydržali aj stresový scenár. Vláda neočakáva, že bude musieť niektorú z bánk zavrieť, pripravuje reštrukturalizácie.

Ministri tiež rozhodli, že krajina by mala najprv požiadať o podporu z dočasného eurovalu (EFSF), a pôžičku potom preberie trvalý euroval (ESM), keď 9. júla vstúpi do platnosti. Potvrdil to aj šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

„Očakávame od španielskych úradov, že formálnu žiadosť predložia do budúceho pondelka,“ uviedol. Toto riešenie zrejme upokojí obavy súkromných investorov. Pôžičky z ESM majú totiž prednostné postavenie veriteľa a musia byť splatené v prípade španielskeho defaultu. Ak pomoc pôjde cez EFSF, nebude podliehať tomuto pravidlu.

Aby ESM mohol vzniknúť, musí ho schváliť Nemecko. Zmluva o trvalom eurovale totiž vstúpi do platnosti, keď ju schvália štáty s celkovou upísanou hodnotou vkladu na úrovni 90 % celkového základného imania fondu. Nemecko má na ňom viac ako 27-percentný podiel.

Kancelárka Angela Merkelová včera informovala, že dosiahla dohodu s opozíciou a parlament fond budúci piatok (29. júna) schváli. Slovensko ESM schvaľuje dnes (22. júna).

(EurActiv/Reuters)