Eurozónu trápi rast inflácie

Krátka správa:

Novembrová inflácia eurozóny predstihla očakávania analytikov. Medziročný rast spotrebiteľských cien na úrovni 3% je o 0,4 percentuálneho bodu viac ako v októbri. Zároveň je to najvyššia hodnota od roku 2001, čo dokazuje graf Európskej centrálnej banky:


Infláciu ženú hore najmä vysoké svetové ceny ropy a potravín. Vyhliadky na zlepšenie situácie sú slabé. EUbusiness cituje analytika Jonathana Loynesa z Capital Economics: „Úroveň inflácie by mohla vrcholiť (v novembri), ale určite v najbližšom čase nebude klesať.“

S narastajúcou infláciou v eurozóne by mohla vzrásť aj referenčná hodnota pre posudzovanie plnenia Maastrichtských kritérií. To by mohlo uľahčiť slovenskú cestu k euru, aj keď by sa Bratislave nepodarilo zabrániť domácemu rastu cien. 

Posledná aktualizácia uvádza referenčnú hodnotu pre infláciu 2,6%, čo Slovensko podľa MF SR v októbri spĺňalo:

Vývoj sa však môže zmeniť. Podľa údajov NBS inflácia na Slovensku rastie. Októbrové čísla hovoria o medziročnom raste 2,4%. Ešte v septembri to bolo len 1,7%.

Eurostat zatiaľ nezverejnil podrobné čísla o vývoji inflácie v jednotlivých členských štátoch. Nie je isté, ako inflačný rast zmení referenčnú hodnotu, podľa ktorej bude EK Slovensko posudzovať.

Analytici zatiaľ predpovedajú iba negatívny vplyv na vianočné nákupy: „Čím viac ľudia minú na benzín, tým menej peňazí im zostane na vianočný tovar,“ vyhlásil pre EUbusiness Howard Archer, analytik Global Insight. Príkladom je Nemecko, kde medzimesačný maloobchodný predaj v októbri klesol o 3,3%.