Experti odporúčajú oddeliť rizikové bankovníctvo

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

Skupinu expertov, ktorú vytvorila Európska komisia, s cieľom navrhnúť novú štruktúru európskeho bankového sektora vedie guvernér fínskej centrálnej banky Erkki Liikanen. Vo svojej správe napríklad odporúčajú povinné oddelenie špekulatívneho obchodovania a iných rizikových obchodných aktivít či posilnenie riadenia a kontroly bánk.

Úlohou dokumentu je podnietiť diskusiu v Európe o reforme bánk, je však nepravdepodobné, že Európska komisia v najbližšej dobe navrhne novú reguláciu.

V súčasnosti sa zameriava na presadenie plánov týkajúcich sa jednotného systému dohľadu, ktorý je základom bankovej únie. V rámci neho by dohľad nad všetkými bankami mala prevziať Európska centrálna banka. S tým však nie sú spokojné krajiny mimo eurozóny.

Vzhľadom na dôsledky spľasnutia bubliny na trhu s nehnuteľnosťami, ktoré viedli k vážnym finančnom problémom napríklad írskych a španielskych bánk, skupina tiež odporúča aj zváženie zavedenia špecifického krytia rizika pri úveroch na bývanie.

„Správa bude základom našich úvah pre ďalšie aktivity,“ uviedol komisár pre vnútorný trh Michel Barnier. „Teraz zvážim ďalšie kroky, v rámci ktorých bude Komisia skúmať vplyv týchto odporúčaní na rast, bezpečnosť a integritu finančných služieb.“