Fico: Budeme protestovať proti snahe o zvoľnenie konsolidácie, ale neviem, či to pomôže

Zdroj: Európska rada, Family Foto.

Jarný summit Európskej rady mal dve časti. Jednak prebehlo stretnutie 27 lídrov všetkých členských krajín a okrajovo sa uskutočnil summit 17 štátov eurozóny, na ktorom prijali jeho rokovací poriadok.

Ako po skončení rokovaní uviedol premiér Robert Fico, v oboch prípadoch bola témou vážna ekonomická situácia, s ktorou osobitne zápasí blok so spoločnou menou. Kým v minulom roku prepad ekonomiky dosiahol 0,6 %, v tomto roku je odhadovaný na 0,3 %. Ako pripomenul, situácia by bola horšia, keby kľúčovú úlohu nehral export. Problémy pritom spôsobuje najmä veľký pokles domácej spotreby.

Podľa očakávaní by obnova mala nastať už budúci rok a odhad pre rast je na úrovni 1,4 %. Pokiaľ ide o Slovensko Komisia predpokladá 2,9 %, čo má byť druhý najsilnejší hospodársky rast v eurozóne.

Kríza a recesia majú však vážne sociálne dôsledky z pohľadu vývoja nezamestnanosti, ktorá neustále trhá rekordy. V roku 2013 by v eurozóne mala byť najvyššia v histórii na úrovni viac ako 12 %. S osobitnou silou sa kríza podpísala pod zamestnanosť mladých, z ktorých je na Slovensku bez práce 85 tisíc. Pokiaľ ide o dlh, tak podľa slov premiéra bude mať Slovensko tento rok tretí najnižší v eurozóne a túto pozíciu by si malo udržať aj v roku 2014.

Z diskusií podľa Fica vyplynulo, že na jednej strane je spoločný postup, na druhej strane krajiny musia na niektoré veci reagovať podľa svojich národných potrieb vlastnými návrhmi a opatreniami. Zadefinovali štyri priority, ktoré podčiarkol aj predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Prvou je poriadok vo verejných financiách a výbere daní. „Garantujeme, že naše konsolidačné úsilie sa nespomalí, ani neoslabí v roku 2013. Máme cieľ 3 % a za týmto cieľom chceme ísť, lebo nám to prináša konkrétne výsledky na finančných trhoch,“ zdôraznil premiér.

Ako ďalej dodal pri konsolidácii chcú tento rok veľkú pozornosť venovať aj rezervám štátu. „Všimnite si ako reagujeme na rôzne potreby, teraz išlo o výtlky, tak sme hneď spravili ďalšie škrty vo výdavkoch a naakumulovali 16 miliónov eur,“ poukázal.

Intenzívne chcú bojovať aj proti daňovým únikom, ktoré podľa slov premiéra nie sú len problémom Slovenska, ale aj EÚ.  Pripravujú nové spôsoby motivovania zamestnancov finančnej správy. Premiér tiež podčiarkol falošnú solidaritu s neplatičmi daní. „Ak budeme prejavovať solidaritu tým, že nebudeme vyžadovať bloky, tým len sami seba vystavujeme, že ak by bola niekedy potrebná nejaká ďalšia konsolidácia, zasa môže ísť na úkor niekoho iného ako tých, čom musia zo zákona platiť dane,“ vyhlásil.

Druhou prioritou je obnova normálneho toku financií do ekonomiky, najmä pôžičiek pre malé a stredné podniky. Podľa premiéra ide o európsky problém, lebo banky sú naďalej konzervatívne v niektorých krajinách a zastavujú toky financií do MSP.

Ako tretiu prioritu stanovili podporu hospodárskeho rastu. Fico Komisii zopakoval požiadavku, aby prostriedky pre Slovensko vyčlenené z nového viacročného rozpočtu mohli ísť na infraštruktúrne projekty a nie školenia. „My nepotrebujeme za miliardy eur organizovať školenia a rekvalifikácie, my potrebujeme stavať cesty, my potrebujeme robiť infraštruktúru krajiny. Tam sa môžu zapojiť stavebné firmy, zamestnať ľudia, tak sa tvorí hospodársky rast. Ak má finančný rámec slúžiť hospodárskemu rastu, tak mu nikdy nebude slúžiť vtedy, keď sa budeme venovať len tzv. mäkkým opatreniam.“ Rovnako žiadal aj o pružnosť, pokiaľ ide o presun prostriedkov, ktoré sú ešte v tomto roku k dispozícii v rámci súčasného rozpočtu.

Štvrtou témou bola problematika sociálnych dôsledkov krízy. „Napriek tomu, že došlo k istej stabilite finančných trhov a sú náznaky oživenia, je zrejmé, že sociálne dôsledky prekvapili celú EÚ najmä z pohľadu nezamestnanosti,“ zopakoval.

Po prvom dni summitu sa objavili informácie, že Francúzsko závery summitu vidí ako šancu na zvoľnenie tempa konsolidácie. Francúzsky prezident Francois Hollande začiatkom týždňa upozornil, že krajina zrejme nesplní tohtoročný cieľ pre deficit a miesto 3 %, bude na úrovni 3,7 %.

Premiér uviedol, že táto téma bola zrejme predmetom bilaterálnych rozhovor a informáciu nemal potvrdenú. „Určite budeme protestovať, ale či to pomôže, v tomto okamihu neviem,“ pripustil.

„Dodržme všetci konsolidačné povinnosti, ktoré máme na rok 2013 a potom môžeme hovoriť, čo ďalej. Ak sa dohodneme na spomalení konsolidácie, v poriadku, ale pre všetkých,“ konštatoval. „Prejavuje sa rozdiel medzi silnými a malými a slabými,“ poukázal.

Na otázku, či bude prípadne vetovať takúto snahu s úsmevom odpovedal: „Ako prejdem cez túto rieku vám poviem vtedy, keď k tejto rieke prídem.“

Ministri financií sa dnes večer mimoriadne stretnú, aby riešili otázku pomoci Cypru. Slovensko stanovilo jasné podmienky a výmenou za pôžičku žiada informácie. „Chceme vedieť, kto je v skutočnosti za firmami, ktoré sa pod cyperskou vlajkou zúčastňovali na rôznych tendroch, privatizácii  a ďalších veciach, pretože nám utekajú peniaze. Viete, že Cyprus je daňový raj,“ vysvetlil Fico.

„Toto všetko vyvoláva veľkú vlnu nevôle voči Cypru v rámci celej EÚ. Hoci sme krajina, ktorá dostáva veľmi veľa peňazí z EÚ, oveľa viac ako do nej dáva, my chceme a rešpektujeme princíp solidarity, ale len pod podmienkou, že si aj ostatné členské štáty budú plniť povinnosti voči iným. Budeme teda chcieť informáciu kto, z významných podnikateľov a politikov, má firmy na Cypre,“ uzavrel.