Finančná kontrola stále kľúčovou prioritou EÚ

V porovnaní s októbrovým summitom (15. októbra), kedy finančná búrka ešte len naberala na sile, závery minulotýždňového summitu sú menej urgentné, avšak lídri upozorňujú, že finančný trh je stále krehký. Predstavitelia štátov sa zaviazali, že budú aj naďalej pokračovať v aplikácii opatrení, ktorými chcú zabezpečiť väčšiu stabilitu, kontrolu a transparentnosť finančného sektora.

Znovu sa rozprúdili debaty o smernici o platobnej schopnosti Solvency II (Solventnosť II). Okrem kontroly na národnej úrovni by na sektor mala dozerať aj podporná kontrolná skupina na úrovni EÚ.  Zatiaľ sa však čaká na výsledky, ktoré prinesie De Larosièrova testovacia skupina, ktorá skúša nadnárodnú kontrolu v praxi od októbra 2008.

Vedúci skupiny Jacques De Larosière, bývalý výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu, by mal svoje prvé odporúčania poskytnúť Európskej rade v marci 2009. De Larosière ku kontroverznej myšlienke zavedenia jednotnej európskej kontroly pristupuje zatiaľ veľmi opatrne. Ak však nebude schopný navrhnúť ambiciózne riešenie týkajúce sa nadnárodnej kontroly, čaká ho tvrdá kritika.

Hlavne preto, lebo závery De Larosièrovej skupiny by mali byť základom stanoviska EÚ pred aprílovým summitom G20 v Londýne, ktorý nadviaže na novembrový summit vo Washingtone, na ktorom Európa žiadala reformu Bretton-woodskych inštitúcií. Na londýnskom summite sa po prvýkrát predstaví aj nový prezident USA Barack Obama.

Okrem smernice Solvency II chcú v dohľadnej dobe prijať aj smernicu o investičných fondoch UCITS a tiež smernicu CRD o kapitálových požiadavkách. Jednou z priorít Európskej rady je aj reforma ratingových agentúr a účtovníckych štandárd.

Next steps:

Feb. 2009:  Plenárne hlasovanie Parlamentu o smernici Solvency II.19-20 March 2009: Diskusia o De Larosièrových záveroch na summite EÚ.2 April 2009: G20 summit v Londýne.