J. Almunia: Americká kríza neohrozí trhy EÚ! Analytici pochybujú

Krátka správa: 

Eurokomisár Joaquín Almunia presviedčal v pléne poslancov EP o stabilite európskej ekonomiky. Zdôrazňoval, že závažné turbulencie na globálnych finančných trhoch by nemali výraznejšie zasiahnuť starý kontinent. Pripustil však, že sa ešte nedá jednoznačne vylúčiť možný vplyv americkej hypotekárnej krízy na reálnu európsku ekonomiku: „Vplyv tejto trhovej turbulencie by mohol ísť za hranice toho, čo sme doposiaľ videli. Preto musíme súčasnému dianiu venovať veľkú pozornosť“.

Analytik inštitútu INESS, Juraj Karpiš, upozorňuje, že problém tu už je. Cítia ho mnohé európske banky, ktoré investovali do amerických hypotekárnych cenných papierov: „Straty vyplývajúce z hypotekárnej krízy v USA dostali do problémov napríklad dve nemecké banky  Sachsen LB a IKB, najväčšia francúzska banka BNP Paribas zmrazila vyplácanie podielov zo svojich troch investičných fondov“.

Európski politici sa zatiaľ snažia situáciu upokojovať. Nemecký minister financií Peer Steinbruck, na konferencii vo Frankfurte, odmietol hrozbu výraznejšieho spomalenia nemeckej ekonomiky: „Nemusíme sa obávať žiadneho vplyvu na reálnu ekonomiku“.

Napriek upokojeniam sa poslanci EP dožadovali, aby komisia čelila kríze väčšími reguláciami. Vyžadovali potrebu väčšej transparentnosti a vyššieho dozoru nad finančným trhom. Podľa kresťanského demokrata Karstena Friedricha Hoppenstedta by komisia mala „dozerať na transparentnosť najmä pri hedge-fondoch, aby znížila finančné riziká“.

Socialista Poul Nyrup Rasmussen vyhlásil, že „finančná kríza je budíček pre komisára McCreevyho a pre nás všetkých“! Rovnako podporil myšlienku nových pravidiel na transparentnosť a zodpovednosť hedge-fondov.

Komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy verí, že „mäkká“ forma regulácie finančného trhu je dostatočná: „Viac regulácií by bolo to najhoršie, čo by sme mohli urobiť“, dodal. Súhlasil však s potrebou väčšej transparentnosti na finančnom trhu. Tá by mohla vyriešiť aj najväčšie riziko do budúcnosti tak, ako ho označil komisár Almunia – stratu dôvery investorov vo finančný trh. 

Kríza by mala Slovensko ohroziť len sekundárne, prostredníctvom previazanosti na európsku ekonomiku. Analytik Juraj Karpiš potvrdzuje, že „expozícia slovenských bánk a slovenských investorov voči americkému hypotekárnemu trhu je pravdepodobne minimálna“. 

Európska centrálna banka dnes, napriek očakávaniam, nezvýšila základnú úrokovú sadzbu: „Situácia na finančných trhoch a riziká posledných týždňov zvýšili mieru neistoty. Avšak skôr, ako urobíme ďalšie rozhodnutia je potrebné, aby sme získali viac informácií a vyhodnotili nové údaje“, uviedol šéf ECB Jean-Claude Trichet.