Fínske prezidentské voľby: bitka o euro

Hlavným favoritom sobotňajších fínskych prezidentských volieb je bývalý minister financií Sauli Niinistö. Pravdepodobne však nezíska dosť hlasov na okamžité víťazstvo, a tak sa v druhom kole môže stretnúť s Paavo Väyrynenom z Centristickej strany, ktorý žiada vystúpenie z eurozóny.

Druhým z otvorene protieurópskych kandidátov je Timo Soini zo strany Praví Fíni. Prieskumy mu však veľké šance nedávajú. Tie kladú na druhé miesto Väyrynena, alebo Pekka Haavistoa, zo Zelenej ligy.

Ak by sa v druhom kole stretol proeurópsky Niinistö  a euroskeptický Väyrynen, voľby budú podľa pozorovateľov symbolickým rozhodovaním eure. Silnejúce pozície euroskeptických politikov odzrkadľujú posun verejnej mienky v krajine.

Nesúhlas Fínov so „zachraňovaním“ krajín na južnej periférii eurozóny a stále rezervovanejší postoj voči spoločnej mene sa odrazili na rétorike všetkých kandidátov. V kampani zdôrazňovali potrebu rešpektovania fínskej suverenity, či hlasu Fínska pri rozhodovaní v EÚ.

Postavenie prezidenta vo fínskom politickom systéme bolo v posledných rokoch inštitucionálne oslabené. Napriek tomu môže mať vplyv v oblasti zahraničnej politiky. Volebný výsledok euroskeptických kandidátov bude tiež ukazovateľom nálad v krajine, ktorá už raz takmer zablokovala poskytnutie pôžičky Portugalsku z dočasného eurovalu.