Fínsko má svoju predstavu o pomoci bankám

Barroso, Katainen, Juncker, Zdroj: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Po tom, čo agentúra Moody’s zmenila výhľad pre najvyššie hodnotenie Nemecka, Holandska a Luxemburska na negatívny je Fínsko jedinou krajinou eurozóny so stabilným trojáčkovým ratingom. Váha jeho hlasu na európskej úrovni je teda čoraz silnejšia.

Premiér Jyrki Katainen v dnešnom (10. augusta) rozhovore pre ekonomický magazín Talouselama uviedol, že Európska únia by mala plne implementovať rozhodnutia týkajúce sa vytvorenia integrovanejšej fiškálnej únie.

„Mali by sme vybudovať systém, v ktorom by banky nemohli triasť celými krajinami. Okrem monitoringu by riešením mohol byť aj európsky krízový fond pre banky,“ vysvetlil a zároveň dodal, že fond by financovali samotné európske banky a rekapitalizoval by životaschopné časti bankových domov.

Katainenova vláda síce nie je proti euru, no opakovane v prípade záchranných programov prejavila výhrady a žiadala zábezpeku vo forme kolaterálu. Navrhla dokonca aj vytvorenie krízového fondu, ktorý by nakupoval dlhopisy na sekundárnych trhoch.

V septembri by mali zverejniť prvé kroky pri tvorbe bankovej únie, ktoré budú založené na spoločnom systéme dohľadu. Hlavnú úlohu má hrať Európska centrálna banka. Fínsky premiér sa posťažoval, že mnohé nedávne rozhodnutia boli prijaté na základe dohovoru medzi veľkými ekonomikami Nemeckom a Francúzskom.

Už predtým zdôrazňoval, že je presvedčený, že na to, aby mali výraznejší hlas pri rozhodnutiach aj menšie štáty treba silnejšiu Európsku komisiu. Na druhej strane je podľa neho zároveň pri upokojovaní trhov potrebná aj užšia spolupráca medzi Európskou centrálnou bankou a lídrami.

Fínsky premiér ocenil odhodlanosť ECB no zároveň dodal, že problém nedokáže riešiť sama. „S európskymi partnermi veľmi úzko spolupracujeme na tom, aby sme našli spôsob ako zmierniť nadmernú paniku na trhoch.“ Podľa jeho slov trhy príliš nevzali na vedomie kroky Talianska a Španielska pri stabilizovaní ich verejných financií, keďže sa ich snaha pozitívne neodrazila na cene ich financovania.

(EurActiv/Reuters)