Fínsko povedú dve ženy

foto: fínska premiérka Mari Kiviniemi, autor: Keskusta, zdroj: flickr

Kiviniemi na poste nahradí Mattiho Vanhanena, ktorý viedol fínsku vládu od roku 2003. Vanhanen ešte v decembri minulého roka vyhlásil, že na kongresovom zasadnutí jeho Strany stredu v júni 2010 nebude bojovať o post predsedu a tým pádom odstúpi aj z funkcie premiéra.

Dôvody svojho rozhodnutia však odmietol komentovať a dodal len, že „sa to netýka ničoho dramatického“. Po svojej poslednej zahraničnej služobnej ceste na minulotýždňovom summite EÚ novinárom povedal, že príčinu vysvetlí o niekoľko rokov a dodal, že bude „úplne pochopiteľná“.

Vanhanen doručil rezignáciu do rúk fínskej prezidentky Tarje Halonen v piatok (18. júna). Očakáva sa, že tá prijme jeho rezignáciu už dnes a následne vymenuje Kiviniemi za premiérku.

Ako najväčšia zo štyroch koaličných strán má Strana stredu právo menovať premiéra, ktorým sa väčšinou stáva práve jej predseda. Kongres strany nominoval do svojho čela bývalú ministerku pre zahraničný obchod a rozvoj Kiviniemi len pred dvoma týždňami.

V rovnakom čase zároveň prebiehali rokovania o revízii vládneho programu na zvyšok volebného obdobia, pričom nedošlo k  podstatným zmenám. Rovnako sa neočakáva ani žiadna výmena na ministerských postoch.

Kiviniemi bude v histórii Fínska len druhou ženou- premiérkou. V minulosti túto pozíciu na krátku dobu od apríla do júna 2003 zastávala Anneli Jääteenmäki.

V súčasnosti sa krajina nachádza v najväčšej kríze od získania nezávislosti v roku 1917 od Ruska. Medzinárodný menový fond krajine predpovedal „nezvyčajne neistý“ výhľad. Fínsko patrí v EÚ medzi štáty s najstabilnejšou hospodárskou situáciou. Po minuloročnom najhlbšom prepade ekonomiky v rámci Únie o 7,8 percenta sa nezamestnanosť vyšplhala na deväť percent, uvádza Financial Times.

Nová premiérka, ktorá je zároveň ekonómkou, už prisľúbila, že zvýši rast a zníži nezamestnanosť.