Fiškálna zmluva hýbe holandskými voľbami

Zdroj: TASR/ AP Photo/Peter Dejong

Lídrovi holandských socialistov (PS) Emilovi Roemerovi niektoré prieskumy dávajú šancu stať sa budúcim holandským premiérom. V piatok, 17. augusta, sa nechal počuť, že Holandsko by malo odmietnuť zaplatiť pokutu Európskej únii ak deficit jeho rozpočtu presiahne pre EÚ akceptovateľné 3 %.

Jeho strana tiež signalizovala, že bude žiadať, aby sa v krajine konalo referendum o novej fiškálnej zmluve, ktorá žiada zakonzervovať fiškálnu disciplínu v ústavách členských štátov.

Minister financií Jan Kees De Jager z tábora kresťanských demokratov, ktorí boli až do aprílového pádu vlády v koalícii s liberálmi, vyhlásil, že Holandsko sa drží svojho záväzku dostať rozpočet pod 3 % HDP.

Povedal tiež, že investori sa telefonicky na ministerstve financií pokúšali zistiť, čo Roemer svojimi komentármi myslel. Ministerskí úradníci sa ich vraj snažili ubezpečiť, že si krajina bude plniť svoje európske záväzky, bez ohľadu na to, ktorá strana je pri moci.

„Sami sme tieto pravidlá požadovali. Musíme sa držať medzinárodných dohôd. Potrebujeme prísnejšie pravidlá, ktoré by zabránili dlhovej kríze akú tu vidíme posledné roky. Iný názor je kontra-produktívny“, hovorí De Jager.

Holandský deficit verejných financií sa v roku 2012 očakáva na úrovni 4,2 % HDP. Vláda sľúbila, že ho skreše v budúcom roku na 2,9 % v súlade s termínom od Európskej komisie.

„Vláda musí zabezpečiť, aby veci znovu fungovali. A potom mám ja platiť smiešnu pokutu ak budem mať deficit vyšší ako 3 %? Len cez moju mŕtvolu,“ citovali finančné noviny Het Financieele Dagblad Roemera.

Leiberálno-konzeravtívna koalícia sa v Holandksu rozpadla po tom, čo jej hlavný spojenec populistická Strana slobody, odmietla podporiť rozpočtové škrty.

De Jagerovi sa podarilo napriek tomu dosiahnuť dohodu o rozpočet s podporou troch opozičných strán. Minister financií tiež vyhlásil, že hlavným záujmom Holandska a eurozóny je udržať eurozónu pohromade.

„Nikdy nešpekulujeme o exitoch alebo rozpade eurozóny. Pre Holandsko je eurozóna veľmi dôležitá. Z Európy a jednotného trhu v mnohom profitujeme“, povedal De Jager novinárom.

Emile Roemer je bývalým učiteľom, ktorý sa otvorene hlási k ateizmu, radikálnej ľavicovej politike a kritike súčasného hospodárskeho vývoja v EÚ. Odkedy je lídrom PS, popularita tohto politického subjektu, ktorý je dedičom maoistickej odnože bývalej Holandskej komunistickej strany zo sedemdesiatych rokov 20. storočia, je viditeľne na vzostupe. Roemer je v rebríčku popularity politikov bok po boku so súčasným premiérom Markom Ruttem.

Predčasné voľby sa budú v Holandsku konať 12. septembra.

EurActiv/Reuters/TASR