Fiškálna zmluva prešla francúzskym ústavným súdom

Zdroj: TASR/AP

Fiškálna zmluvu v marci podpísalo 25 najvyšších predstaviteľov členských krajín, okrem Veľkej Británie a Českej republiky. Sprísňuje rozpočtovú disciplínu a štáty zaväzuje k zavedeniu dlhovej brzdy na ústavnej alebo primeranej úrovni. Podľa plánu by do platnosti mala vstúpiť v januári budúceho roka. Najprv ju však musí schváliť 12 zo 17 krajín eurozóny.

Rozhodnutie francúzskeho ústavného súdu vláde prezidenta Françoisa Hollandea uľahčuje prijatie fiškálnej zmluvy, pretože trvala na tom, že nechce dlhovú brzdu zakotvenú v ústave. Pakt by takto mohli prijať už v septembri, keďže teraz si vyžaduje len jednoduchú väčšinu v parlamente.

Zmena ústavy by sa spájala s trojpätinovou väčšinou a rozsiahlou diskusiou, čo by mohlo odhaliť výrazne rozdiely v radoch socialistov.

„Prezident vyzval svoju vládu, aby rýchlo pripravila návrh zákona, ktorý oprávni ratifikáciu paktu a tiež návrh zákona, ktorý zaručí vhodnú aplikáciu textu,“ uviedol v stanovisku Hollandeov úrad.

Fiškálny pakt medzi prvými z eurozóny ratifikovali Portugalsko, potom Grécko, Rakúsko, Slovinsko, Cyprus či Taliansko. Prešiel napríklad aj írskym referendom. O plebiscite sa ešte koncom júla diskutovalo aj vo Francúzsku. Ratifikácia na Slovensku by mala prebehnúť na jeseň.

Z hľadiska prestíže zmluvy bude kľúčové rozhodnutie nemeckého ústavného súdu o jej kompatibilite s národným právom. "Nie" zo strany najväčšej ekonomiky Únie by skomplikovalo jeden z hlavných cieľov zmluvy a tým je presvedčiť finančné trhy, že eurozóna má to najhoršie už za sebou.

(EurActiv/Reuters)