Francúzi chcú referendum o fiškálnom pakte

Zdroj: Claudecf, www.creativecommons.org

Agentúra OpinionWay zverejnila prieskum, podľa ktorého chce 52 % Francúzov rozhodnúť o fiškálnej zmluve v referende. V jej prospech by v ňom hlasovalo 53 % respondentov.

Zmluvu v marci podpísalo 25 lídrov členských štátov EÚ okrem Veľkej Británie a Českej republiky. V referende o nej hlasovali zatiaľ len v Írsku. Koncom mája Íri rozhodli, že ich krajina sa k paktu môže pridať.

Riaditeľ agentúry Bruno Jeanbart však zdôraznil, že hoci by Francúzi zatiaľ hlasovali v prospech zmluvy, výsledok by vôbec nemusel byť istý vzhľadom na nevypočítateľnosť európskych referend.

Jeanbart v tejto súvislosti spomenul plebiscit z roku 2005, keď Francúzi hlasovali o prijatí európskej ústavnej zmluvy. Hoci prieskumy verejnej mienky ešte na začiatku roka ukazovali, že dve tretiny voličov budú hlasovať pre prijatie, zmluvu o niekoľko mesiacov na to v referende zamietli.

Fiškálny pakt však vstúpi do platnosti v momente, keď ho ratifikuje 12 štátov eurozóny. Francúzske áno preto nie je pre fiškálnu zmluvu životne dôležité. Na druhej strane nie od jednej z najväčších ekonomík Únie by skomplikovalo jeden z hlavných cieľov zmluvy a tým je presvedčiť finančné trhy, že eurozóna má to najhoršie už za sebou.

Podľa Hollandea by mal rozhodnúť parlament

Francúzsky prezident Françoise Hollande tvrdí, že o prijatí fiškálnej zmluvy by nemali rozhodovať občania, ale parlament. Hollande v minulosti spochybňoval pristúpenie krajiny k paktu. Teraz už ako prezident však potvrdil, že Francúzsko je pripravené pridať sa.

Referendum obhajujú najmä voliči krajných politických strán. Podľa štúdie sa zaň vyslovilo 68 % voličov Ľavicového frontu, ktorého súčasťou je aj Francúzska komunistická strana, a 72 % krajne pravicovej Národnej fronty.

Podľa líderky Národnej fronty Marine Le Penovej „zmluva presunie rozpočtovú zodpovednosť na bruselských technokratov“ a zavedie „Nemeckú Európu (…) a diktát privilegovaných kást a bánk“.

„Najhoršie je, že Francúzi budú musieť platiť dlhy iných štátov,“ tvrdí Le Penová a dodala, že zastáva referendum, v ktorom by Francúzi podľa nej mali zmluvu odmietnuť.