Francúzska inflácia najvyššia za 12 rokov

Inflácia v eurozóne sa júni medziročne zvýšila na úroveň 4%. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré zverejnil Eurostat. Ceny najviac vyleteli hore v Slovinsku (6,8%), Belgicku, Luxembursku, na Cypre a v Španielsku. Spotrebitelia zaplatili viac najmä za dopravu, potraviny a bývanie.

Slovenská júnová inflácia sa dostala na úroveň 4,3%, čo zodpovedá priemeru EÚ.  Je to zároveň najvyšší medziročný nárast od septembra 2006. Najviac zdraželo zdravotníctvo (10,4%), potraviny a nealko-nápoje (9,6%).

Júnový medziročný rast cien sa vo Francúzsku dostal na úroveň 4%. Ešte v máji to bolo o tri desatiny percentuálneho bodu menej. „Vplyv drahej ropy pretrváva,“ vyhlásil pre Bloomberg Mathilde Lemoine, hlavný ekonóm HSBC France. Neočakáva, že by inflácia v najbližších mesiacoch klesla.

Ceny ropy sa za uplynulý rok takmer zdvojnásobili a minulý týždeň dosiahli úroveň $147.27 za barel. To enormne zvyšuje náklady pre výrobcov a následne pre samotných spotrebiteľov a motoristov. V máji zaznamenala európska priemyselná produkcia najväčší pokles za uplynulých 16 rokov a prepadla sa aj dôvera nemeckých investorov, čo je zlý signál pre celú ekonomiku EÚ. Situácii nepomáha ani ďalší pokles dolára na úroveň $1.6038 voči euru, čo je najmenej od roku 1999.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa snaží deregulovať maloobchod, aby zvýšil konkurenciu, čo vyvolá tlak na nižšie ceny. Avšak júnovému prepadu spotrebiteľskej dôvery nepomohli ani daňové škrty na úrovni 9 miliárd eur.

Vláda v Paríži tiež zvýšila príspevky na kúrenie pre najchudobnejšie domácnosti a snaží sa na pôde EÚ presadiť obmedzenie zdaňovania pohonných hmôt a ropy, čo by malo uľahčiť cenovým šokom dopravcov a motoristov. Tieto snahy sa zatiaľ nestretli s úspechom. Komisia, ako aj mnohé európske štáty, to nepovažujú za systémové riešenie. Presadzujú skôr reštrukturalizáciu priemyslu so zameraním na energeticky úspornejšie riešenia.