Francúzski poslanci chcú zrušenie päťstoeuroviek

Opatrenie je súčasťou tridsaťbodovej správy, ktorú vo štvrtok (10. septembra) predložili francúzski poslanci z rôznych politických strán. „Francúzsko by malo presadzovať zrušenie päťstoeuroviek,“ píše sa v dokumente. Argumentujú tým, že od zrušenia tisícdolárových bankoviek je päťstoeurovka najhodnotnejším papierovým peniazom na svete.

„Dvadsať takýchto papierov je 10 tisíc eur v hotovosti,“ upozornil podľa denníka Le Parisien socialistický poslanec Didier Migaud, predseda finančného výboru dolnej komory francúzskeho parlamentu.

Správa okrem toho odporúča zaviesť limit pre platbu v hotovosti na 3000 eur pre individuálne a 1100 eur pre komerčné transakcie a vytvorenie skupiny špeciálne trénovaných policajtov na boj proti praniu peňazí.

Vo Francúzsku ako aj v mnohých ďalších krajinách eurozóny viaceré obchody odmietajú prijať päťstoeurové bankovky. Okrem toho ich spolu s dvestoeurovkami neakceptujú pri platbe mýtneho neďaleko hraníc s Nemeckom.

Poslanci chcú presadiť aj opatrenie týkajúce sa jácht registrovaných v daňových rajoch – tým by mali zakázať vstúpiť do teritoriálnych vôd Francúzska. Vytvorením listiny nespolupracujúcich krajín (zapletených do prania peňazí), by zas obmedzili vstup firiem z týchto teritórií.

Počas vyjednávaní pred zavedením eura do obehu 1. januára 2002, Nemecko presadzovalo päťstoeurovky ako náhradu za tísícmarkovú bankovku, dokonca chceli vytvorenie tisíceuroviek. Iné krajiny ako Taliansko, Grécko či Rakúsko presadzovali eurové a dvojeurové papierové peniaze.

Podľa údajov Európskej centrálnej banky je v obehu 550 miliónov päťstoeuroviek. Najfalšovanejšími sú však päťdesiateurovky, ktorých je vo svete najviac – 4891 miliónov kusov.