Francúzski poslanci ďalej nesúhlasia s CETA

Poslanec EP José Bové. Zdroj: Európsky parlament

Francúzski poslanci pokračujú v boji proti obchodnej dohode medzi EÚ a Kanadou. Stredajšie zatknutie francúzskeho europoslanca José Bového kanadskými úradmi konflikt ešte prehĺbilo.

Cez víkend cestuje do Kanady francúzsky premiér Manuel Valls, aby diskutoval o bilaterálnych obchodných vzťahoch. Opozícia voči dohode medzi EÚ a Kanadou (CETA) je však vo Francúzsku silná.

Odporcovia CETA ostro kritizujú, že dohoda môže vstúpiť do platnosti hneď po podpise, ešte pred ratifikáciou v parlamentoch. Považujú to za podkopávanie demokracie.

Francúzska vláda ignorovala otvorený list 100 národných poslancov, ktorí žiadajú odloženie platnosti dohody. Postoj exekutívy rozhneval poslancov z oboch strán Národného zhromaždenia.

Politické manévre

Francúzska vláda sa snaží zabrániť parlamentu zablokovať dohodu. Podľa správ vo francúzskych médiách využila na zablokovanie rezolúcie o potrebe oddialenia CETA stredo-ľavú skupinu, ktorá nechala 5. októbra, v deň hlasovania o rezolúcii, „rezignovať“ štyroch svojich členov Výboru pre európske záležitosti. V nasledujúci deň ich opäť menovala.

Rezolúcia bola vo výbore odmietnutá 12 hlasmi proti trom.

Podľa zdrojov EurActiv.fr, manipulácie vo výbore inicioval sám premiér po tom, ako dostal varovanie od ministra pre zahraničný obchod Matthiasa Fekla. Fekl je silným podporovateľom CETA, zároveň je ale kritikom TTIP.

CETA – iná ako TTIP?

Advokáti CETA tvrdia, že dohodu nemožno hádzať do jedného koša s TTIP. Kritici zas poukazujú na to, že obe obsahujú kontroverzné ustanovenie o „ochrane investorov“.

Francúzski farmári sa tiež obávajú možného vplyvu dohody na poľnohospodárstvo.

Dohoda s Kanadou nie je populárna ani v Nemecku, na úrovni parlamentných strán však má zatiaľ dostatčnú podporu. Nemeckí sociálni demokrati sa pred pár týždňami na mimoriadnom kongrese vyslovili za jej ratifikáciu. Nemecký ústavný súd zároveň odmietol námietku, že je predbežný vstup CETA do platnosti v rozpore s ústavou krajiny.

V Rakúsku sa v nezáväznom vnútostraníckom referende väčšina sociálnych demokratov vyslovila proti CETA.

Európsky parlament si pýta hlas

Odpor voči CETA rastie aj v Európskom parlamente, najmä v skupine Socialistov a demokratov. Vo štvrtkovej debate sa viacerí europoslanci postavili proti tomu, aby dohoda vstúpila do platnosti bez toho, aby bola s nimi riadne konzultovaná.

Parlamentná ratifikácia na európskej úrovni by platnosť CETA oddialila. Výbor pre medzinárodný obchod bude rozhodovať v decembri, plenárne hlasovanie bude v roku 2017.

Vody rozvírilo aj stredajšie zatknutie francúzskeho europoslanca za Zelených, José Bového. Patrí medzi silných odporcov CETA, známym sa stal vďaka kampaniam proti GMO a vplyvu veľkého agrobiznisu v poľnohospodárstve.

Na ceste do Kanady bol zadržaný kanadskými orgánmi a hrozilo mu vyhostenie. Zámienkou boli jeho minulé priestupky v súvislosti s protestmi proti GMO. Nakoniec bol Bové prepustený a dostal dočasné sedemdňové víza.