Francúzsko lobuje proti globálnej obchodnej dohode

„My všetci chceme vyhlásiť, že posledný dokument nie je akceptovateľný. Je ešte menej vyvážený, ako predchádzajúce“, povedal francúzsky minister poľnohospodárstva Michel Barnier na stretnutí s devätnástimi z 27 ministrov poľnohospodárstva EÚ, na ktorom diskutovali o rokovaniach WTO (18. február 2008).

Prítomní neboli ministri z krajín, ktoré podporujú liberalizáciu obchodu s poľnohospodárskymi produktmi, ako je Británia, Švédsko či Dánsko.

Desať dní pred európskym stretnutím sa pokúšali rokovacie tímy vo WTO posunúť zablokované negociácie o liberalizácii obchodu s tovarom a službami – rokovania Kola z Doha sa tiahnu už siedmy rok, zatiaľ bez konkrétneho výsledku.

Zatiaľ čo komisár pre obchod Peter Mandelson, ktorý rokuje v menej európskej dvadsať sedmičky, považuje dokument za „dobrý základ budúcich vyjednávaní“, Barnier ho odmieta ako „úplne nevyvážený medzi ústupkami, ktoré urobíme, a inými otázkami v ktorých nevidíme žiaden pokrok, ako sú služby, priemysel, či geografické indikácie“.

Francúzsky odpor nie je žiadnym prekvapením. Paríž už roky lobuje proti akémukoľvek výraznému znižovaniu ciel a subvencií. Podpora francúzskemu postoju od 19 ďalších krajín však signalizuje vážne problémy pre obchodné rokovania.

Mandelson vak pre Reuters povedal, že si nie je vedomí toho, že by bol odpor voči liberálnemu prístupu k medzinárodnému obchodu tak široký. „Existuje jeden či dva členské štáty, ktoré hovoria že čokoľvek v oblasti poľnohospodárstva urobíme, je to neprijateľné, nepočul som však žiadne nové hlasy z tohto tábora.“

Poľnohospodárstvo je len časťou obchodných rokovaní. Preto akékoľvek ústupky v tomto sektore môžu priniesť výhody v iných – priemysle či službách. Komisia pripustila, že niektoré zmeny budú potrebné v dokumentoch venovaných práve priemyslu a službám, aby sa dosiahla „potrebná rovnováha“ medzi ústupkami a ziskami.

Barnier však trvá na tom, že diskusia o poľnohospodárskom obchode nie je uzavretá. „To čo sa pripravuje je zlá dohoda… Pre nás je lepšia žiadna dohoda, ako zlá dohoda.“

Rokovania WTO sa ministri obchodu pokúsia oživiť v marci alebo apríli.