Francúzsko stupňuje tlak na Nemecko kvôli rozpočtu pre eurozónu

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire a nemecký minister Olaf Scholz v Paríži. 16. marec 2018. [EPA-EFE/IAN LANGSDON]

Eurozóna bez reformy neprežije, vyhlásil francúzsky minister financií a opäť tak zatlačil na Nemecko, s ktorým sa Paríž nevie dohodnúť na spoločnom pláne pre eurozónu. Veľa času im už neostáva, nakoľko júnový summit EÚ, na ktorom ho chcú predstaviť, sa blíži. 

Francúzskeho ministra hospodárstva Bruna Le Mairea a jeho nemeckého náprotivka Olafa Scholza čakajú ťažké dni. V stredu (16. mája) sa stretávajú v Berlíne, aby prediskutovali spoločný plán o budúcnosti eurozóny, ktorý chcú predstaviť na júnovom summite Európskej rady. Nová „cestovná mapa“ pre menovú úniu je už nejaký čas predmetom sporu medzi Parížom a Berlínom.

Macronova veľká reforma eurozóny naráža na odpor Berlína

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom utorkovom prejave (17. apríla) pred europoslancami opäť hovoril o potrebe reformy eurozóny. Jeho návrhy sa však nepozdávajú novému nemeckému ministrovi financií Olafovi Scholzovi ani konzervatívcom Angely Merkelovej.

„Teraz alebo nikdy“

Francúzsko sa za každú cenu snaží presvedčiť Nemecko, aby kývlo na návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. „Ekonomické rozdiely medzi členskými štátmi nemôže eurozóna vydržať. Daňové rozdiely sa stali pre menovú úniu príliš dôležité,“ povedal Le Maire 14. mája.

Francúzska snaha zreformovať eurozónu vyplýva z obáv o politickú situáciu v Európe. Voliči sa čoraz viac prikláňajú k euroskeptickým stranám. Brexit, talianske voľby a nárast extrémistických hnutí naprieč celou Európou si podľa Macrona vyžadujú okamžitú reakciu zo strany Únie. Tá musí prísť ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2019, aby sa predišlo kríze, z ktorej sa euro už nespamätá.

„Buď teraz alebo nikdy,“ vyhlásill Le Maire. Francúzsku a Nemecku totiž zostáva už len päť týždňov predtým než Európska rada zasadne (28. a 29. júna).

Nemecký rozpočet

Momentálne sú však obe krajiny v patovej situácii. „Zobuďte sa! Francúzsko sa zmenilo,“ vyhlásil francúzsky prezident Macron 10. mája na návšteve nemeckého mesta Aachen. Zdôraznil, že „Nemecko nemôže lipnúť na svojich rozpočtových a obchodných prebytkoch, keďže sa vždy dosahujú na úkor niekoho iného.“

Reforma eurozóny: Merkelová volá po „kompromise“, Macron po „solidarite“

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa na minulotýždňovej návšteve Berlína snažil presvedčiť Angelu Merkelovú k podpore jeho návrhov pre hlbšiu integráciu hospodárskej a menovej únie. Nemci  však ostávajú aj naďalej opatrní.

Nemecký rozpočet na rok 2018 sa však aj naďalej zameriava na zvýšenie obchodných a rozpočtových prebytkov namiesto toho, aby výnosy z ekonomického rastu prerozdelil a podporil tak spotrebu.

Nemecký postoj a nedostatočná pružnosť v tejto záležitosti sa Francúzsku nepáči. Paríž má pocit, že už sám zaplatil pomerne vysokú politickú cenu za to, že presadil prísnejšiu politiku štrajkov a zrušil 200 000 dotovaných pracovných miest, čím chcel naštartovať rast spotreby a podporiť svoje regióny.

Odhodlané Francúzsko

Paríž sa tiež naďalej pokúša presvedčiť partnerov o potrebe vybudovania samostatného rozpočtu pre eurozónu. Ten by podľa ich predstáv stanovoval celkovovú výšku rozpočtu, jeho zdroje financovania s ich priradením,pričom by sa zameriaval podporu investícií a inovácií.

Podľa Le Mairea je prvým krokom smerom k hospodárskej konvergencii snaha o konkurencieschopnosť.  Tá však nebude stačiť, pokiaľ bude Nemecko o krok napred.

„Budem sa maximálne snažiť, aby sme sa na pláne pre eurozónu dohodli do konca júna,“ povedal Le Maire, ktorého si vybral sám Macron – čiastočne kvôli jeho pro-nemeckým názorom a jazykovým schopnostiam.

„Existuje v Európe politická vôľa presadiť vlastnú politickú, ekonomickú a finančnú suverenitu? Naša odpoveď znie: Určite áno,“ povedal Le Maire.