Francúzsko tiež chce spoločné dlhopisy EÚ

„Ak sa chce Európa chytiť šance pritiahnuť viac kapitálu, musí zvýšiť objem a likviditu trhu vládnych dlhopisov vydaním spoločných bodnov,“ povedal Jacques Delpla finančným expertom bruselského think tanku Bruegel.

Delpha, člen Rady pre ekonomickú analýzu, poradného orgánu francúzskeho premiéra  Françoisa Fillona, povedal, že spoločné dlhopisy EÚ môžu posilniť postavenie eura ako rezervnej meny, pri prekonávaní dominancie doláru.

Delplove výzvy sa objavili v čase, keď sa zvýšil počet svetových investorov, ktorí sa obracajú na USA v snahe nájsť bezpečné útočisko pred krízou. Minulý týždeň popredný čínsky predstaviteľ vyhlásil, že sa Peking bude držať amerických dlhopisov aj napriek kritickému stavu americkej ekonomiky a verejnému dlhu. Podľa Delplu je to preto, že trh amerických vládnych istín má najvyššiu likviditu na svete.

Americký federálny dlh tvorí skoro $10.5 bilióna, z čoho 6 biliónov je v obehu na trhu. Oproti týmto hodnotám je hodnota nemeckého trhu s dlhopismi, najväčšieho v Európe neporovnateľne menšia – €1 bilión. To znamená, že nemecký trh má menšiu likviditu a investori sa teda radšej obrátia na americký trh, kde nájdu viac komfortu aj napriek kríze. V skratke, podľa Delpla „veľkosť je na trhu s dlhopismi rozhodujúca“.

Trh s dlhopismi EÚ v hodnote €4 biliónov

Delpla, ktorý bol ekonomickým poradcom súčasného francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, v čase, keď bol ministrom hospodárstva, prezentoval detailný plán ako vytvoriť všeobecný trh s dlhopismi EÚ v celkovej hodnote €4 biliónov.

V snahe upokojiť nemecké výhrady, navrhol bondy rozdeliť do dvoch kategórií. Prvou bude tzv. senior skupina dlhopisov, ktorá bude predstavovať najzabezpečenejšie istiny vydané vládami. Druhou bude tzv. junior skupina s väčším rizikom.  

Členstvo v „klube dlhopisov“ by malo byť dobrovoľné no zároveň predmetom prísnych fiškálnych pravidiel a poctivé krajiny budú mať podľa Delplovho návrhu právo na vylúčenie tých, čo si nebudú plniť záväzky.

Európsky menový fond? 

Na garanciu junior skupiny hlavný ekonóm Deutsche Bank Thomas Mayer navrhol vytvorenie Európskeho menového fondu. Úlohou orgánu by bolo zasiahnuť v prípade problémov s rozpočtom. Spornou otázkou v tomto prípade ja však spôsob financovania fondu pokiaľ ho založia.

Studená sprcha z Čiech

Český premiér Mirek Topolánek, však iniciatívu všetkých, ktorí podporujú spoločné EÚ bondy, odmietol. Počas svojho vystúpenia v Európskom parlamente vyhlásil, že je to priveľké riziko.

Myšlienka vydávať spoločné európske bondy v septembri predostreli talianski poslanci. Podporu našli u lídra euroskupiny Jeana-Clauda Junckera aj v skupine socialistov. Joseph Daul, líder parlamentnej skupiny EPP-ED sa tiež postavil na stranu tohto návrhu.