Francúzsko zaviedlo kontroverznú leteckú daň

 

Krátka správa

Daň za letenku bude vo Francúzsku v rozpätí 1 – 40 eur v závislosti od vzdialenosti a typu letenky. Očakáva sa, že ročne sa takto vyzbiera 200 miliónov eur. Gabon, ktorý sa rozhodol daň zaviesť v rovnaký deň ako Francúzsko, bude letenky zdaňovať 1 – 4 eurami.

Francúzsko oznámilo, že 90% vyzbieraných prostriedkov poskytne Medzinárodnej organizácii na zaistenie liekov (International Drug Purchase Facility) pre chdobných, ktorí trpia AIDS. Zvyšných 10% by mala dostať Medzinárodná finančná nadácia (International Finance Facility), ktorá bola založená v Uk s cieľom financovať zdravotné a rozvojové programy po celom svete.

Letecká daň, ktorú navrhol prezident Jacques Chirac, bola schválená ministrami financií EÚ v máji 2005, aj napriek silnej opozícii leteckého priemyslu. Myšlienka je podobná ako Tobinova daň, ktorá bola po prvýkrát navrhnutá v 70.-tych rokoch, a ktorej navrhovateľ obhajoval zdanenie medzinárodných finančných transakcií.

Brazília, Chile, Cyprus, Kongo, Pobrežie slonoviny, Jordánsko, Luxembursko, Madagaskar, Maurícius, Nikaragua, Nórsko a Británia prisľúbili, že sa v iniciatíve pridajú k Francúzsku. USA s daňou nesúhlasí.