Francúzsky rozpočet počíta s rekordným deficitom

Francúzsky minister financií Michel Sapin (zdroj: Parti socialiste/Flickr)

Francúzsko sa v apríli zaviazalo, že tohtoročný schodok rozpočtu zredukuje na 3,8 % HDP. Budúcoročný malo udržať v súlade s rozpočtovými kritériami Európskej únie pod tromi percentami. Pokles inflácie a nedostatočný rast ekonomiky spôsobili, že sa pôvodný cieľ sa ukázal ako nedosiahnuteľný.

„Rozhodli sme sa, že tempo znižovania deficitu prispôsobíme hospodárskej situácii v krajine,“ povedal včera pri predstavovaní plánu na budúci rok minister financií Michel Sapin.

Návrh rozpočtu ráta s deficitom 95 miliárd eur, čo predstavuje 4,4 % domáceho produktu. Francúzi zároveň oznámili, že verejné výdavky v nasledujúcich troch rokoch zoškrtajú o 50 miliárd eur, aby tak vyvážili približne rovnaké úľavy na daniach pre podniky. Šestnástim z celkovo 30 ministerstiev medziročne klesne rozpočet.   

Sapin vyhlásil, že sa hospodárska politika štátu nemení, ale deficit sa bude kvôli objektívnym príčinám znižovať pomalšie. „Vykonali sme všetky snahy, ktoré od nás žiadali,“ uviedol minister a naznačil, že oživenie domácej ekonomiky nebude možné bez naštartovania celej eurozóny.

Ministerstvo financií predpovedá, že budúci rok ekonomika porastie o 1 %. Podľa viacerých expertov je však aj tento predpoklad veľmi ambiciózny.

Vysoká rada pre verejné financie (HCFP/Le Haut Conseil des finances publiques) označila odhadovaný rast HDP o 1 % za optimistický. „Predpokladá rýchle a trvalé oživenie aktivity, čo však najnovšie ekonomické ukazovatele nepodporujú,“ vysvetľuje nezávislý hospodársky orgán.

Podľa HCFP sa výhľad na roky 2016-2017 príliš spolieha na priaznivé medzinárodné podmienky a na rast investícií.

Rekord zaznamená aj verejný dlh

Tento týždeň svoje odhady zverejnil aj francúzsky štatistický úrad. Do konca roku 2014 akumulovaný verejný dlh krajiny presiahne 2000 miliárd eur, čo predstavuje  95,1 % hrubého domáceho produktu. Ešte v roku 2003 bol polovičný.

Rast verejného dlhu sa nezastaví  ani nasledujúce 2 roky. Štatistici uviedli, že v roku 2015 bude dlh štátu už 97,2 % a v roku 2016 bude kulminovať na hodnote 98 %. Podľa pravidiel EÚ by mal dosahovať maximálne 60 %.

Minister Sapin poznamenal, že ku kľúčovému zvýšeniu došlo v rokoch 2002 až 2012 a nepriamo zvalil vinu na svojich predchodcov.

Očakáva sa, že tieto čísla budú poslanci na dnešnom híringu v Európskom parlamente vyčítať aj francúzskemu kandidátovi na post komisára pre hospodárske a finančné záležitosti Pierrovi Moscovicimu.