Francúzsky šarm priťahuje investorov

Krátka správa:

Paríž je najatraktívnejšie mesto na investovanie v západnej Európe. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Taylor Nelson Sofres pre konzultačnú firmu Cushman & Wakefield. Analytici oslovili 500 veľkých korporácií, ktoré pôsobia na európskom trhu. Väčšina z nich by chcela v najbližších piatich rokoch investovať práve v Paríži.

Najdôležitejšie kritériá, ktoré rozhodli o francúzskom víťazstve:

  • kvalifikovaná pracovná sila
  • ľahká dostupnosť trhu
  • kvalita telekomunikácií, infraštruktúry a dopravy

Autori správy uvádzajú, že investori si všímali aj ďalšie parametre ako je cena práce, legislatíva, náklady na podnikanie, či znečistenie prostredia. V rozhodovaní o umiestnení investície však neboli dominantné. Image Francúzska by mali ešte viac vylepšiť avizované reformy trhu práce a verejných financií, ktoré ohlásil prezident Nicholas Sarkozy.

Paríž má silnú konkurenciu vo východnej Európe. Správa vyzdvihuje najmä atraktívnosť Moskvy, Prahy, Varšavy, Bukurešti a Budapešti. Bratislava medzi “top lokalitami” nie je.

Pozíciou Londýna a Frankfurtu mierne otriasla finančná kríza, ktorá ešte doznieva na svetových trhoch. To tiež vylepšilo pozíciu Paríža, vysvetľuje pre denník Le Monde Denis Samuel-Lajeunesse, prezident spoločnosti Cushman & Wakefield: “V porovnaní s Francúzskom bol finančný trh v týchto dvoch mestách viac zasiahnutý a banky tam utrpeli väčšie škody.”