FTT: Čaká sa na Slovensko a Belgicko

FTT

Slovenský minister financií Peter Kažimír a jeho belgický náprotivok Johan Van Overtveldt, zdroj: Rada EÚ

Ministri financií desiatich krajín, ktoré v rámci posilnenej spolupráce pripravujú spoločný systém v oblasti dane z finančných transakcií (Financial Transaction Tax – FTT), v pondelok predstavili kompromisný návrh, ktorý by mal uzavrieť viac než päť rokov trvajúce rokovania.

Nerozhodné Slovensko a Belgicko, ktoré mnohí obviňujú z úmyselného zdržiavania, dostali ultimátum do mája. Ak návrh neschvália, projekt skrachuje.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/ftt-priklad-viacrychlostnej-unie/

Buď – alebo 

„Musia sa do mája rozhodnúť,” povedal po stretnutí rakúsky minister financií Hans Jörg Schelling, ktorý rokovaniam predsedá. „Ak sa rozhodnú návrh neschváliť a opustia skupinu, projekt sa skončil,” upozornil.

Projekty posilnenej spolupráce potrebujú súhlas minimálne deviatich štátov. Od spolupráce v oblasti FTT už v roku 2015 odstúpilo Estónsko.

Trójsky kôň? 

Pozícia Slovenska jasná nie je. Na otázku EurActivu ohľadom rokovaní odpovedalo ministerstvo financií stručne:  „Technické rokovania pokračujú a ďalšie stretnutie ministrov je naplánované na máj“.

O Belgicku, ako problematckej krajine, sa hovorí dlhšie. Zo zdržiavania ho obviňujú najmä mimovládne organizácie.

„Namiesto toho, aby opustilo rokovania a bolo úprimné, sa Belgicko rozhodlo zostať v skupine a správať sa ako trójsky kôň finančného sektora,” povedal Alexandre Naulot z francúzskeho Oxfamu. „Ich cieľom je spomaliť rokovania. V máji sa však Belgicko bude musieť rozhodnúť, či prijme kompromis, alebo prevezme zodpovednosť za neúspech celého projektu,” dodal.

Čas konať 

Kompromisný návrh, ktorý dáva výnimku belgickým dôchodkovým fondom od zdanenia, schválila väčšina ministrov.

„Otázka, či by sa daň z finančných transakcií mala vzťahovať aj na dôchodkové fondy, je však stále otvorená na diskusiu,” povedal francúzsky minister financii Michel Sapin. Zdôraznil, že Belgicko nie je jediná kraijna, ktorá má v tejto oblasti svoje požiadavky.

„Tri či štyri delegácie” sa ešte musia rozhodnúť, “či tento kompromis v najbližších týždňoch príjmú,” dodal.

„Ak však budeme naďalej len diskutovať, obávam sa že stratíme podporu verejnosti. Je čas konať, a dokončiť tento projekt,” uzavrel Sapin.