G20: Európa pre krízu v kolízii s USA

Na bilaterálnom summite Nemecka a Francúzska pred aprílovým stretnutím skupiny G20, sa nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy zhodli, že v žiadnom prípade nesmú vládne stimuly nahradiť snahu o prísnejšiu reguláciu finančných trhov. „Problémom nie je minúť viac peňazí, ale dostať finančný systém pod kontrolu,“ cituje Sarkozyho agentúra Reuters.

Spoločné stanovisko európskych lídrov je však  kontraste s požiadavkou USA, aby sa vlády viac zapojili do snahy o zvrátenie svetovej hospodárskej krízy. Americký prezident Barack Obama v stredu (11. marca) povedal, že väčšie vládne stimuly budú top prioritou USA na summite G20.

Merkelová a Sarkozy taktiež podporili výzvu k silnejším zákrokom voči daňovým rajom. „Potrebujeme odvahu na to, aby sme nahlas menovali tieto krajiny,“ povedal francúzsky prezident. Merkelová poukázala na počiatočné úspechy medzinárodnej iniciatívy, vďaka ktorej Lichtenštajnsko prisľúbilo väčšiu transparentnosť svojho finančného sektora.

Kancelárka uvítala francúzske rozhodnutie vrátiť sa späť do vojenských štruktúr NATO. „Je to odvážny krok, ktorý posilní európsku časť Aliancie,“ vyhlásila Merkelová.