G20: Hedgeové fondy budú prísne regulované

Koncept, ktorý získala agentúra Reuters od oficiálnej delegácie na summite G20, okrem toho obsahuje záväzok, že lídri sa budú snažiť o spoluprácu v snahe o navrátenie rastu globálnej ekonomiky a podporu klesajúcich mien. Okrem toho sa majú predstavitelia najsilnejších industrializovaných a rozvojových krajín konečne dohodnúť na pláne stabilizácie finančného systému.
V záveroch však chýba bod týkajúci sa prísneho postupu voči daňovým rajom, ktorý sa snaží presadiť Francúzsko a Nemecko. Sľubuje však podporu pozície Medzinárodného menového fondu, ktorý bude mať na starosti kontrolu nad vývojom svetového hospodárstva a jeho úlohou bude zabrániť podobným krízam v budúcnosti.

V prípade novej finančnej architektúry Fórum finančnej stability nahradí nová Rada pre finančnú stability, ktorá bude spolupracovať s Medzinárodným menovým fondom pri kontrole svetového hospodárstva a finančného systému.

Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn v rozhovore povedal, že fond už zaznamenal 122 bankových kríz, z ktorých žiadnu nebolo možné prekonať bez vyčistenia sektora. Tvrdí, že USA majú právo trvať na fiškálnych stimuloch a EÚ zasa na regulácii, no žiadny z nich nerobí dosť na záchranu bánk.

Nemecký minister financií Peer Steinbrück odmietol akúkoľvek schému pre bankový sektor, ktorá by daňových poplatníkov stála 200 miliárd eur, čo je podľa neho politicky neakceptovateľné.

Koncept záverov obsahoval dokopy päť prisľúbení – obnovenie rastu a pracovných miest, obnova bánk a úverového toku, posilnenie svetových finančných inštitúcií, aby dokázali čeliť súčasnej kríze a zamedziť budúcim, propagovať globálny obchod a udržateľnú obnovu.

„Pokiaľ spoločne splníme tieto ciele, dostaneme svetové hospodárstvo z recesie a zabránime podobným krízam v budúcnosti,“ uzatvára koncept.

(EurActiv / Reuters)