G20: Ministri financií chcú zdvojnásobenie zdrojov MMF

Pozadie:

Skupina G20 bude na aprílovom summite v Londýne diskutovať o spoločnom prístupe k reforme finančného trhu vrátane regulácie. Od posledného stretnutia skupiny v novembri vo Washingtone recesia v Európe a USA sa prehĺbila a vlády prijali masívne stimulačné balíky.

Taliansky premiér Silvio Berlusconi v pondelok (9. marca) povedal, že jeho krajina v júli na Sardínii privíta lídrov G20 na konci stretnutia G8 a zamerajú sa na nové pravidlá platné pre finančný systém.

Otázky:

„Členské štáty EÚ podporujú zdvojnásobenie zdrojov Medzinárodného menového fondu a sú pripravené podieľať sa na dočasnom zvýšení, pokiaľ to bude potrebné,“ píše sa v stanovisku ministrov financií EÚ pred stretnutím ministrov financií G20 koncom tohto týždňa (13. a 14. marca), ktorí budú diskutovať o tom, ako zvládnuť krízu, ktorá mnohé Európske krajiny prinútila požiadať o pomoc z MMF. Podľa dokumentu by finančné prostriedky mali poskytnúť najmä členské štáty, ktoré majú veľké menové rezervy.

Rada Ecofin zároveň chce, aby MMF dostal viac právomocí  pri ekonomickej a finančnej regulácii v snahe o prevenciu možných kríz v budúcnosti. Fond by mal poskytovať odporúčania. „Návrhy MMF […] by sa mali stať kľúčovou medzinárodne zdieľanou líniou pre makroekonomickú politiku ,“ odkazujú ministri financií EÚ svojim náprotivkom v skupine G20. Okrem toho upozornili, že sa treba vyhnúť akéjkoľvek forme protekcionizmu, inak kreditný tok nebude opäť normálne fungovať.

Podľa dokumentu podporujú návrh G20 z posledného summitu, ktorý chce zaviesť prísny dozor nad finančnými trhmi, produktmi a jednotlivými účastníkmi. Na základe odporúčaní z novembra by však kolégiá kontrolórov veľkých medzinárodných finančných inštitúcií mali vzniknúť do konca marca. Ministri upozornili, že reálnejší dátum je koniec roka 2009.

(EurActiv /  Reuters)