G20: O novej svetovej mene sa zatiaľ diskutovať nebude

Peking sa snaží získať dôležitejšiu rolu v kľúčových inštitúciách akou je napríklad Medzinárodný menový fond. Čína a Rusko dokonca vyzývajú, že je najvyšší čas prehodnotiť upätosť svetovej ekonomiky na americký dolár.

Aj keď problémy, ktoré prináša čoraz zhoršujúca sa kríza, na summite zanechajú primálo priestoru na debaty, ktoré by mohli dospieť aj ku konštruktívnemu záveru, Peking a Moskva už rozprúdili diskusie o tom, že k svetovému ekonomickému poriadku treba zaujať fundamentálnejší postoj. Avšak ostatné hospodársky silné krajiny nechcú ešte viac znervózniť narušený trh.

„Bohaté krajiny sa budú musieť posunúť a urobiť priestor,“ povedal Dominique Strauss-Kahn, ktorý je na čele MMF. „Nie je to bitka, ktorá by sa dala vyhrať za dve hodiny, no môže začať už na tomto summite G20.“

Moskva vo svojom stanovisku pred stretnutím v Londýne vyzvala, aby sa začali hľadať alternatívy k doláru ako hlavnej svetovej rezervnej mene a ruský prezident Dmitrij Medvedev sa k tejto problematike opäť vrátil v rámci víkendového interview pre BBC. „Je jasné, že platný menový systém nedokáže čeliť súčasným výzvam,“ povedal. K tomuto názoru sa priklonil aj guvernér čínskej centrálnej banky Zhou Xiaochuan.

Neznamená to však, že sa táto otázka podarí presadiť už na nadchádzajúcom summite v Londýne.

Sarkozy sa chce zamerať na reguláciu

Podľa zdrojov blízkych francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu sa touto otázkou lídri nebudú zaoberať, pretože cieľom summitu je navrátiť istotu roztrasenému finančnému systému a voličom, nie zbaviť sa dolára. Jeho najväčšou požiadavkou je regulácia ako spôsob reformy súčasného kapitalizmu.

Avšak možnosťou novej rezervnej meny sa zaoberá viacero ekonómov, ktorí tvrdia, že by to mohlo mať zmysel. Podľa správy OSN, ktorú zverejnili minulý týždeň, by systém založený na medzinárodnej rezervnej mene SDR, ktorú využíva MMF, mohol pomôcť k posilneniu stability a rastu na trhu.

Západní lídri sa takmer od počiatku krízy obracajú smerom na rozvojové krajiny. Napríklad Čína si vybudovala masívne menové rezervy a podľa britského premiéra Gordona Browna by ich mohla využiť lepšie. „Vo svete je rezerva 7 biliónov USD. Finančný systém potrebuje ani nie polovicu z tohto objemu. Zvyšok by sa mohol využiť na podporu rastu hospodárstva,“ tvrdí Brown.