G20: Rusko sa pred summitom obracia na EÚ

Arkady Dvorkovič, ekonomický poradca ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, sa stretol s predstaviteľmi EÚ a diskusiu opísal vo veľmi pozitívnom svetle. Reagoval aj na desaťstranový dokument obsahujúci ruské návrhy, ktoré predložia na summite G20 v Londýne. Zverejnili ich 16. marca.

„Naše stanoviská sa zhodujú pri väčšine z okruhov,“ povedal Dvorkovič. Európskym predstaviteľom vysvetlil, že majú ešte dostatok času na preskúmanie dokumentu. Rusko sa snaží presadiť širšiu reformu finančných inštitúcií a vytvorenie nových orgánov, ktoré nahradia alebo preberú funkcie existujúcich.

Hlavným bodom návrhu Moskvy je výmena unipolárneho ekonomického poriadku za nový, založený na interakcii medzi niekoľkými hlavnými centrami. Avšak jedným z najradikálnejších bodov ruského dokumentu je myšlienka vytvoriť nadnárodnú rezervnú menu, ktorú budú vydávať medzinárodné finančné inštitúcie. Ďalším nápadom je vytvoriť rôznorodý systém rezervných mien a finančných centier s cieľom opustiť povojnovú štruktúru v ktorej centre je dolár.

Dvorkovič však zdôraznil, že viaceré body ruského návrhu budú ešte predmetom diskusie. Okrem toho navrhli aj vytvorenie globálneho systému kontroly finančného sektora, ktorý nazvali SURF (Standard Universal Regulatory Framework) a jeho úlohou by bolo posilniť dohľad nad ratingovými agentúrami, daňovými rajmi a inými elementmi globálnej finančnej architektúry.

Zdôraznil, že Rusko SURF považuje za novú regulačnú štruktúru a nie zoznam rôznych separátnych štandárd a regulácií. „Ruský prezident o tom bude rozprávať na summite v Londýne,“ povedal Dvorkovič.

Rusko pomoc nepotrebuje

Pri otázke na situáciu v Rusku v dôsledku svetovej krízy, Dvorkovič reagoval vysvetlením, že hospodársky stav federácie sa líši od ostatných krajín z viacerých dôvodov.

„Štruktúra ruskej ekonomiky je zameraná na export komodít. Taktiež máme značný súkromný dlh. Ďalej Rusko stále podstupuje štrukturálne reformy, takže inflácia je vysoká. Pozitívne však je, že v období, keď sme prežívali lepšie vonkajšie podmienky, boli sme schopní naakumulovať rezervy, ktoré nám pomôžu prežiť problémy. A preto nepotrebuje žiadnu finančnú pomoc.“

Pripustil však, že pomoc potrebujú ruské firmy a banky. Vláda zostavila zoznam 295 firiem, ktoré sú kľúčové v hospodárskom systéme, a mohli by im poskytnúť štátnu pomoc. „Neznamená to však, že každá z týchto firiem automaticky dostane podporu. Budeme ich posudzovať osobitne,“ uzavrel Dvorkovič.

Ďalšie kroky:

  • 19. – 20. marca: EÚ summit v Bruseli pred summitom G20.
  • 2. apríl: G20 summit v Londýne.
  • Júl: G8 summit na Sardínii.