G20: Sarkozy varuje pred falošnými kompromismi

Nicolas Sarkozy a Angela Merkel. Zdroj: European Council 2007

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy povedal, že sa na summite G20  nepridá k falošným kompromisom. Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporila Sarkozyho stanovisko a tiež sa chce uistiť, že zo summitu vzídu konkrétne rozhodnutia. Spoločne na skupinu vyvíjajú nátlak, aby sa zamerala na regulačné opatrenia a nie na ďalšie míňanie verejných zdrojov.

Americký prezident Barack Obama po stretnutí s britským premiérom Gordonom Brownom odmietol dohady o akýchkoľvek transatlantických rozdieloch v postojoch a zdôraznil potrebu spolupráce v boji proti globálnej hospodárskej kríze. Washington však vlády naďalej vyzýva, aby ekonomiku podporovali balíkmi väčších objemov. Avšak Francúzsko a Nemecko nechcú, aby táto iniciatíva odpútala pozornosť od potreby regulovať a kontrolovať finančný systém.

Proti názorom Sarkozyho a Merkelovej sa postavil japonský premiér Taro Aso, ktorý tvrdí, že si neuvedomujú dôležitosť fiškálnych stimulov.

„Našou zodpovednosťou je koordinovať kroky a zamerať sa na základné problémy a nie na zriedkavé rozdiely v postojoch,“ reagoval Obama, ktorý sa snaží nadviazať spoluprácu s Moskvou a získať jej podporu pre novú stratégiu pre Afganistan.

Podľa Sarkozyho – lídri, ktorí sa stretli na prvom summite o kríze v novembri, sa musia zamerať na podporu rastu a stability finančných trhov. Tvrdí, že vlády uskutočnili gigantické kroky v odpovedi na hospodársku krízu, no ešte stále treba prijať zásadné opatrenia, aby sa vyhlo podobným situáciám v budúcnosti.
„Nesmieme zlyhať, pretože svet tomu nebude rozumieť a história nám za to neodpustí,“ pričom dodal, že jeden summit v Londýne na vyriešenie všetkých problémov nestačí. Spolu s Merkelovou sa však budú snažiť o to, aby dosiahli viditeľné výsledky v reforme regulácie, prísnejšom postupe voči hedgeovým fondom, ratingovým agentúram a tiež chcú verejne vymenovať daňové raje.

Čína a Rusko chcú získať dôležitejšie roly pri tvorbe nového svetového ekonomického poriadku a zhodli sa, že éra dolára ako hlavnej svetovej rezervnej meny sa skončila. Zvyšné rozvojové krajiny dúfajú, že neprídu o finančnú pomoc z industrializovaných krajín, keďže vlády musia pumpovať bilióny do krachujúcich finančných inštitúcií a na druhej strane dávať daňové úľavy na podporu dopytu a zamestnanosti.

Podľa odhadov OECD, ktorá zastrešuje 30 krajín, odhaduje, že zažijú kontrakciu o 4,3 %, ktorá pripraví o prácu 25 miliónov ľudí. Očakáva sa, že lídri G20 by sa na summite mali dohodnúť na zdvojnásobení zdrojov Medzinárodného menového fondu, ktoré sa budú môcť použiť na pomoc krajinám s problémami.

(EurActiv / Reuters)