G7: Diplomatická nočná mora z Charlevoix

Jean-Claude Juncker prichádza na summit G7 do Kanady. [Európska komisia]

Skupinu G7 čaká pravdepodobne jeden z najťažších summitov v 42-ročnej histórii. Kanadské mesto Charlevoix bude dejiskom opatrného tanca okolo prezidenta Trumpa: ako mu vyjadriť nesúhlas, no nenahnevať ho.

Stretnutie G7 sa odohráva v tieni krokov, ktoré Spojené štáty vzdialili väčšine ich západným spojencom: stiahnutie podpory globálnej klimatickej dohode, vycúvanie z jadrovej dohody s Iránom, presunutie americkej ambasády do Jeruzalema, kritika spojencov v NATO, či uvalenie obchodných ciel na krajiny ako Kanada, Japonsko, či EÚ.

Otázniky sprevádzali už minuloročné stretnutie lídrov siedmych krajín na Sicílii. Poradcovia však amerického prezidenta presvedčili, aby rozhodnutie o stiahnutí sa z Parížskej klimatickej dohody oznámil až po summite G7. Záverečný dokument summitu dokonca obsahoval tradičné slová o boji proti obchodnému protekcionizmu.

Medzičasom však mnohí z poradcov a spolupracovníkov Biely dom opustili – dobrovoľne, alebo boli prepustení. A Donald Trump cestoval na Kanady s jednoznačne bojovnou rétorikou.

Slovné prestrelky

Lídri krajín postihnutých Trumpovým rozhodnutím uvaliť clo na dovoz ocele a hliníka v predchádzajúcich dňoch nešetrili kritikou. Naznačovali, že sú pripravení vystúpiť spoločne na summite proti americkému prezidentovi.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa snažil o dobré osobné vzťahy s Trumpom, vyhlásil, že ostatné krajiny G7 – Británia, Kanada, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Francúzsko – by mali byť „slušné“ a produktívne, no varoval, že „žiaden líder tu nie je navždy“

„Možno americkému prezidentovi nevadí, že bude dnes izolovaný, no nám nevadí, že budeme šiesti, ak to bude potrebné“, povedal novinárom. „Pretože týchto šesť predstavuje hodnoty, reprezentuje hospodársky trh, a predovšetkým reprezentuje dnes reálnu silu na medzinárodnej úrovni.“

Kanadský premiér  Justin Trudeau predpovedal „robustnú diskusiu“ o obchode. Lídri ďalších krajín, ako Japonsko či Taliansko, však uprednostňujú menej konfrontácie.

Trump neostával v defenzíve. Lídrom Kanady a Francúzska na Twitteri odkázal, že sú to oni, kto uvaľuje „masívne clá“ na americké tovary.

 

„Teším sa, že ich zajtra uvidím“, napísal sebavedomo vo včerajšom tweete.

 

Kompromis bude ťažký

Donald Trump pred stretnutím jasne signalizoval, že na kompromis nemá náladu. Na stretnutí s japonským premiérom Šinzo Abem vo Washingtone vytiahol otázku dovozu áut do USA. Vyhlásil, že chce viac investícií do tovární v amerických priemyselných zónach v Michigane, Pennsylvánii, či Ohaji.

V sobotu by mali lídri vydať spoločné vyhlásenie, v ktorom sa prihlásia k hodnotám demokracie, ľudských práv, a slobody, a mali by vyjadriť podporu rodovej rovnosti a posilneniu postavenia žien. O spoločnom postoji ku medzinárodnému obchodu, či klimatickým zmenám, však asi nepovie nič konkrétne.

Nie je ani jasné, či sa vôbec podarí nájsť dohodu na spoločnej záverečnej deklarácii. Hľadanie kompromisného znenia je diplomatickým tancom na tenkom ľade. Portál Politico cituje nemenovaného účastníka prípravných rokovaní, podľa ktorého je priepasť medzi Trumpom a ostatnými taká veľká, že sú obavy, že Spojené štáty budú namietať aj voči použitiu frázy „klimatické zmeny“.

Donald Trump neostane v kanadskom Charlevoix ani do plánovaného konca schôdzky. V sobotu o 10:30 by mal odcestovať do Singapuru, kde sa už bude pripravovať na stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Neistá európska jednota

Európski lídri zdôrazňujú potrebu jednotného postupu. Popri G7 by sa dokonca mohlo odohrať neoficiálne „európske“ stretnutie predstaviteľov Nemecka, Francúzska, Talianska, Británie, a Európskej rady a Európskej komisie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zdôraznil, že Spojené štáty už nie sú hlavnou hospodárskou superveľmocou, a ostatné industrializované národy vyzval, aby sa spojili.

Volanie po jednote však môže stroskotať priamo v EÚ. Nemecko naznačilo, že v obchodnom spore so Spojenými štátmi je potrebné urobiť ústupky. Obáva sa, že eskalácia sporu by zasiahla jeho exporty automobilov na americký trh. Nemecko má v obchode s USA veľké prebytky, čo Donald Trump opakovane otvorene kritizoval.

Podľa informovaného zdroja chce aj Taliansko „vytvoriť čo najväčší možný priestor na pokračovanie dialógu s USA“. Nový premiér Giuseppe Conte bude v Kanade postupovať opatrne, pretože „potrebuje spoznať dynamiku skupiny (G7)“.

Izolovaní od protestov

Stretnutie G7 prebieha v luxusnom hoteli, asi dve hodiny cesty od Quebec City. Polícia miesto uzavrela, žiadne demonštrácie tam nie sú povolené.

Niekoľko stoviek demonštrantov sa tak vo štvrtok večer zišlo v Quebec City. Pochod smeroval ku Kongresovému centru, kde sú umiestnené médiá sledujúce summit.

 

Protestujúci niesli bannery so sloganmi ako „G7 nás nezastupuje“, iní mali plagáty či masky zosmiešňujúce Donalda Trumpa.