G7: Najhoršia časť recesie možno za nami

Skupina G7, ktorá pozostáva z USA, Veľkej Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska, na piatkovom summite zjednotila svoju agendu so skupinou G20, ktorá zahŕňa aj veľké rozvojové ekonomiky ako Čína či India.

Podľa komuniké zo stretnutia sa predstavitelia zhodli, že podľa najnovších ukazovateľov sa pomaly prejavujú známky stabilizácie. Za najdôležitejšie považujú uistiť sa, že systémové dôležité, no krízou zasiahnuté inštitúcie, sú stabilné.

Ministri financií a guvernéri národných bánk siedmich popredných svetových ekonomík poukázali, že sú vystavení tlaku, aby banky rýchlo vyčistili od zlých aktív. Medzinárodný menový fond, ktorý odhaduje, že finančné inštitúcie vo svete prídu o 4 bilióny USD, vyzýva bohaté štáty, aby sa náprava finančného sektora stala ich prioritou. Bez uvoľnenia úverového toku sa hospodárstvo nikdy nebude znovu rozvíjať.

Európski predstavitelia výpočty MMF spochybnili. Fond odhaduje, že v európskych bankách je 750 miliárd USD v toxickýxh aktívach, kým americkým firmám vypočítali 550 miliárd USD.

„Pozorne hodnotíme tieto výsledky a myslíme si, že si s MMF musíme ujasniť metodologické otázky,“ povedal prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet, no zároveň dodal, že „MMF nekritizuje, len musia prehodnotiť jeho hodnotenie“.

Summit G7 však nepriniesol správy o výsledkoch tzv. stresových testov amerických bánk. Ministerstvo financií tomuto testu podrobil 19 najväčších bánk v krajine. Hlavnou úlohou testovania je zistiť, ktoré finančné inštitúcie sú zdravé, ktoré banky potrebujú získať kapitál a ktoré sú insolventné.

EurActiv / Reuters