G7 o výmenných kurzoch

Krátka správa

Ministri financií krajín G7 (okrem vyššie spomenutých medzi ne patria aj Kanada, Japonsko a USA) sa 19. 10. 2007 stretnú vo Washingtone, aby spoločne diskutovali o trhoch s platidlami, ich vzájomných výmenných kurzoch a monetárnej politike. Súčasťou agendy však bude aj téma obchodu, reformy medzinárodných finančných inštitúcií, rozvoja, či energetiky a životného prostredia.

Krátko pred stretnutím vyzvalo niekoľko európskych obchodných združení európskych členov G7, aby sa zasadili za ochranu záujmov spoločnej meny euro. „Jasné záväzky“ od stretnutia G7 si tak sľubuje najmä organizácia BusinessEuropa, ktorá zastrešuje európskych zamestnávateľov, ale taktiež viaceré francúzske, nemecké a talianske obchodné združenia.

Vyhlásenia obchodníkov prichádzajú po tom, čo práve BusinessEurope začiatkom októbra vyjadrila svoje obavy súvisiace so silným kurzom eura voči americkému doláru, čínskemu juanu a japonskému jenu. Organizácia sa vtedy vyjadrila o výške výmenného kurzu eura ako o „prahu bolesti“ európskych súkromných spoločností.

18. 10. 2007 dosiahlo euro svoje historické maximum voči americkému doláru, keď dosiahlo hodnotu kurzu 1,4310 USD za 1 euro. Prelomil sa tak predchádzajúci rekord z 1. 10. 2007, ktorý mal hodnotu 1,4283.

Zatiaľ čo Francúzsko viackrát zopakovalo svoje obavy o dopady neustále sa zhodnocujúceho eura na vonkajšiu konkurencieschopnosť krajín eurozóny, zdá sa, že na druhej strane Nemecko, Rakúsko a Holandsko nemajú so silnou menou žiadny problém.

Euroskupina, teda Rada ministrov financií krajín eurozóny, sa naposledy stretla 8. októbra 2007. Ministri sa vtedy spoločne pripojili ku kritike USA, ktoré obviňujú Čínu z podhodnocovania svojho juanu s cieľom stimulovať vlastný export. Európski ministri vyzvali krajinu, aby upravila kurz národnej meny v súlade s ekonomickou realitou, lebo v takejto situácii podhodnotená čínska mena spôsobuje nadhodnocovanie eura. Ministri však zároveň poukázali, že čínska mena nie je jedinou, ktorá je podhodnotená. Týka sa to podľa nich rovnako aj amerického dolára a japonského jenu.