G8: Posledná šanca na dohodu o svetovom obchode

obchod, wto, doha

 

Krátka správa

Po zlyhaní rokovaní v Ženeve začiatkom júla 2006 (EurActiv.sk, 3. júl 2006) šéf Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Pascal Lamy prevzal úlohu sprostredkovateľa a v nasledujúcich týždňoch zorganizuje sériu konzultácií s kľúčovými obchodnými mocnosťami.

Indický minister obchodu Kamal Nath, ktorý na protest predčasne opustil minulé rokovanie WTO, vyhlásil, že tento týždeň bude s Lamym pracovať na „pokračovaní procesu rokovaní“.

Skutočný kľúč k rokovaniam sa však pravdepodobne objaví až na summite G8, ktorý sa uskutoční 15.-17. júla v Petrohrade.

Hoci obchod nie je oficiálne na programe summitu Skupiny ôsmich, šéfka obchodu USA Susan Schwab uviedla, že sa bude hovoriť aj o zablokovaných rokovaniach o rozvojovej agende z DOHA (DDA).

Na tradičnom stretnutí „G8 plus 5″ 17. júla sa zúčastnia aj lídri Číny, Brazílie, Indie, Južnej Afriky a Mexika. Brazílsky prezident Lula však vyhlásil, že o neúspešných obchodných rokovaniach by sa malo hovoriť na samostatnom stretnutí bez Ruska, pretože Rusko zatiaľ nie je členom WTO a teda sa nezúčastňuje na aktuálnom kole rokovaní.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso tento týždeň na tlačovej konferencii povedal: „Očakávame, že Američania podniknú niekoľko ústretových krokov“, no zároveň dodal, že „nakoniec musí ustúpiť každý, ak chceme dosiahnuť dohodu”.