G8 sľubuje boj proti klimatickým zmenám

Zdroj: Ben Amstutz, www.creativecommons.org

Krátka správa

Summit G8 sa v oblasti boja proti klimatickým zmenám dohodol na „vážnom zhodnotení rozhodnutí EÚ, Kanady a Japonska, ktoré sa týkajú zníženia globálnych emisií (CO2) na minimálne polovicu do roku 2050“.

„Zaviazali sme sa k dosiahnutiu tohto cieľa a ostatné veľké rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky (najmä Čínu a Indiu) vyzývame, aby sa k nám v tejto snahe pripojili“, píše sa v Deklarácii summitu zo 7. júna 2007. Deklarácia nie je nijak právne záväzná.

Nemecká kancelárka Angela Merkel označila záväzok za „najdôležitejšie rozhodnutie pre najbližšie roky“. Americký prezident George Bush, ktorý odmietol ratifikovať Kjótsky protokol, povedal: „Dnes som sa zaviazal, že sa Spojené štáty aktívne zapoja, alebo dokonca budú na čele, (k vytváraniu) rámca po Kjóte, dohody po Kjóte. Našu úlohu vidím v moste medzi ľuďmi v Európe a ostatnými a Indiou a Čínou.“

Osem členov G8 sa dohodlo, že na Konferencii OSN o klimatických zmenách v Bali, v decembri 2007, začnú multilaterálne klimatické rokovania pod dohľadom OSN, Cieľom je prijať dohodu do roku 2009, aby ostalo dosť času na jej ratifikáciu. Platnosť Kjótskeho protokolu vyprší v roku 2012.

Mimovládne environmentálne organizácie dohodu G8 kritizujú ako „slabú“ a „bez obsahu a politickej vôle“. Priatelia Zeme odsúdili fakt, že USA a Rusko neprijali záväzok zníženia emisií CO2 na minimálne polovicu do roku 2050. „Spolu sú krajiny G8, ktoré tvoria len 13% celosvetovej populácie, zodpovedné za 43% svetových emisií skleníkových plynov“, upozorňuje organizácia.

Ďalšia environmentálna MVO, World Future Council, vyhlásila, že by bola rada videla „okamžite záväznú rezolúciu“, a krajiny G8 obvinila z toho, že „jednoducho prenechali bremeno ďalšej konferencii o klimatických zmenách na Bali koncom tohto roku“.