G8: Svetová ekonomika je stále vystavená riziku

Lídri skupiny G8 v záveroch summitu upozornili, že ekonomická a finančná stabilita je stále vystavená značnému riziku a vládne stimuly by mali ukončiť až keď bude obnova ekonomiky zaistená.

„Pred tým ako začneme hovoriť o dodatočných podporných balíčkoch, vyzývam lídrov, aby sme sa najprv sústredili na skutočnú praktickú implementáciu už existujúcich stimulov,“ vyhlásil kanadský premiér Stephen Harper.

Týmto stanoviskom podporili vyhlásenia Medzinárodného menového fondu, ktorý tvrdí, že svetová ekonomika sa pomaly spamätáva z recesie, no obnova bude veľmi mierna a vlády ju budú musieť ďalej podporovať.

Skupina sa zišla v talianskej Aquile, ktorú zničilo aprílové zemetrasenie. Vedúci predstavitelia USA, Nemecka, Japonska, Francúzska, Veľkej Británie, Talianska, Kanady a Ruska počas vlaňajšieho stretnutia podľa analytikov podcenili prvé náznaky ekonomických problémov a teraz sa musia sústrediť na zabránenie ďalších turbulencií na trhu.

„Napriek znakom stabilizácie ekonomiky a zlepšeniu podnikateľskej nálady, hospodárstvo sa stále nezotavilo a situácia v oblasti zamestnanosti a miezd stále stagnuje,“ uviedol stratég Takao Hattori z Mitsubishi UFJ Securities.

Od skupiny G8 sa však vo všeobecnosti očakáva len málo iniciatív. Odpovede na ekonomické otázky by mali vzísť zo septembrového summitu skupiny G20 v Pittsburghu.

(EurActiv /Reuters)