Globálna obnova môže dostať chrípku

Komisárka zodpovedná za rezort zdravia Androulla Vassiliou Európanov vyzvala, aby zvážili svoje cesty do Mexika, USA a Španielska. Rovnako učinilo aj Ministerstvo zahraničných vecí SR. WTO však tvrdí, že cestovanie by sa nemalo obmedzovať.

Vassiliou odporučila vyhýbať sa oblastiam, z ktorých boli hlásené prípady nákazy, aby sa minimalizovalo osobné riziko a zároveň obmedzila možnosť rozšírenia ochorenia do ďalších oblastí. Cestovateľom zároveň vyzvala, aby okamžite vyhľadali lekársku pomoc v prípade, že pociťujú prvotné symptómy ochorenia.

Eurposlankyňa Irena Belohorská sa 4. 5. v pléne EP poďakovala komisárke Vassiliou za aktívnu a okamžitú reakciu, zároveň však pripomenula, že v dnešnom globalizovanom svete s vysokou migráciou turistov a obyvateľstva nie je miesto, "kde by sa dalo predpokladať, že sa toto ochorenie neobjaví". Infekčné ochorenia podľa nej nemajú hranice a nútia nás k spoločným riešeniam na báze solidarity. Uviedla, že Slovenská republika je na chrípkovú epidémiu, aj vďaka predchádzajúcej vtáčej chrípke, dostatočne pripravená, keďže disponuje liekom Tamiflu o počte 700 000 kusov.

Prvý prípad nakazenia prasacou chrípkou sa v Európe vyskytol v Španielsku. Mladého muža po potvrdení ochorenia izolovali. Dvadsaťtriročný mladík sa chorobou nakazil v Mexiku, odkiaľ sa nákaza šíri.

Zo Španielska zatiaľ hlásia 20 pacientov s podozrením z nakazenia sa vírusom A/H1N1. Všetci, vrátane potvrdeného prípadu, sú v stabilizovanom stave a dobre reagujú na podávanú liečbu a nikto nie je vo vážnom stave. Informovala o tom španielska ministerka zdravotníctva Trinidad Jimenezová, pričom zdôraznila, že situácia je pod kontrolou.

Ďalšie zatiaľ nepotvrdené prípady hlásia z Francúzska, Dánska, Švédska Švajčiarska a Českej republiky.

WTO sa rozhodla zvýšiť stupeň výstrahy na štvrtý, čo znamená riziko pandémie, po tom, čo chrípka zabila 149 ľudí v Mexiku a rozšírila sa do USA, Kanady a Európy.

Európske zdroje hovoria, že by mali byť prijaté minimálne tri opatrenia:

  • Zvýšenie preventívnych opatrení na letiskách.
  • Informačné kampane zacielené na cestujúcich Európanov.
  • Zlepšenie spolupráce medzi členskými štátmi, aby boli pripravené v prípade potreby poskytnúť vakcíny a zdravotnícky personál.

Hospodárstvo bez imunity

Prasacia chrípka prepukla v čase, keď svetoví lídri verejne priznali náznaky stabilizácie svetového hospodárstva. Ovplyvnila stav trhov, ktoré v pondelok opäť zaznamenali pokles. Analytici sa obávajú, že nádeje na obnovu globálnej ekonomiky sú zmarené a chrípka krajiny zatlačí hlbšie do recesie.

Svetová banka v roku 2008 odhadovala, že prípadná chrípková pandémia by mohla stáť 3 bilióny USD a mohla by spôsobiť päťpercentný pokles svetového HDP. V súčasnosti by mohla zničiť všetky snahy o obnovu hospodárstva a svet by sa ocitol v ešte horšej finančnej kríze. Epidémia SARS, ktorá obmedzila cestovanie, obchod a prácu v roku 2003, stála 40 miliárd USD len ázijsko-pacifický región.

Rast hodnoty cenných papierov na druhej strane zaznamenali výrobcovia liekov, ktorí preventívne zvyšujú produkciu vakcíny Tamiflu, ktorá je voči novému vírusu chrípky účinná. Upozorňujú však, že od výroby syntetického produktu po zabalenie väčšinou uplynie 8 mesiacov.