Gréci hľadajú riešenie pre august

Zdroj: EurActiv.gr

Nová grécka koaličná vláda intenzívne pracuje na pláne škrtov v objeme 11,7 miliardy eur, ktorú musí do 24. júla predložiť na prehodnotenie zástupcom tzv. Trojky. Hodnotenie, ktoré zverejnia zrejme najskôr v septembri rozhodne, či medzinárodní veritelia budú pokračovať v záchrannom programe, alebo už nebudú tolerovať neplnenie podmienok.

Členovia kabinetu a najvyšší predstavitelia ministerstva financií sa denne stretávajú a dohadujú výdavkové škrty. Minister Yannis Stournaras by dnes (18 júla) mal členom koaličných strán predložiť prvý návrh. Škrty vo výške 5,5 % HDP krajiny sa budú vzťahovať na najbližšie dva roky, tak aby rozpočtový deficit do konca roka 2014 dosiahol 3 %. V roku 2011 bol na úrovni 9,3 %.

Vláda zvažuje viacero opatrení, či už v oblasti dôchodkov, daní, vládnych výdavkov, chodu nemocníc a podvodov pri sociálnych dávkach. Zároveň zvažuje predĺženie vojenskej služby, aby sa nemuseli posilňovať rady profesionálnych vojakov. Cirkev chce zasa požiadať o to, aby platila polovicu platov kňazov.

Plán je veľmi citlivou záležitosťou pre krehkú koalíciu, ktorá pred voľbami voličom sľúbila, že už nebude prepúšťať a znižovať dôchodky a platy vo verejnom sektore. Úsporné opatrenia prijímané od roku 2010 Grécko vrhli do najdlhšej a najhlbšej recesie od druhej svetovej vojny. Nezamestnanosť je na úrovni 22,5 %. Hospodársky výkon krajiny od roku 2008 klesol o pätinu.

Ministerstvo financií pripustilo, že presadzovanie škrtov nebude ľahké. „Je to ťažké, ale dokážeme to,“ uviedol nemenovaný zdroj. Premiér Antonis Samaras stále trvá na prerokovaní podmienok druhého záchranného programu. Jeho vláda chce preto ukázať, že si Grécko dokáže plniť povinnosti.

Vládne vákuum po prvých voľbách, váhanie pri privatizácii a implementácii fiškálnych škrtov však krajinu výrazne odklonili od plánu. Daňové príjmy v prvom polroku boli o miliardu nižšie ako stanovený cieľ. Privatizácia nevynesie viac ako tri miliardy eur.

Atény okrem toho do septembra na hodnotenie Trojky čakať nedokážu, pretože peniaze potrebujú už v najbližších týždňoch a hľadajú teda spôsoby ako svoje finančné potreby dovtedy pokryť. „Bojujeme o preklenovací úver,“ uviedol pre agentúru Reuters zdroj z ministerstva financií.

Už na poslednom stretnutí ministrov financií eurozóny šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker reagoval na obavy spojené s financovaním krajiny budúci mesiac. Ubezpečil, že riešenie sa nájde a netreba sa báť o august. „Nájdeme riešenia pre august. Nie je dôvod mať obavy z augusta,“ uviedol bez toho, aby svoje stanovisko rozviedol (EurActiv, 10/07/2012).

Viac detailov možno bude známych v piatok. Aj touto otázkou sa zrejme budú zaoberať ministri financií, ktorí budú primárne rokovať o pomoci Španielsku.

(EurActiv/Reuters)