Gréci opäť žiadajú viac času

Nemecká kancelárka Merkelová a francúzsky prezident Hollande. Zdroj: TASR/AP Photo/Michel Spingler

Nový grécky premiér sa nemohol zúčastniť na júnovom summite pre operáciu očí. Budúci týždeň teda vycestuje za nemeckou kancelárkou do Berlína a francúzskym prezidentom do Paríža. S Merkelovou by sa mal stretnúť v piatok (24. augusta). Začiatkom týždňa má ešte naplánované rokovanie so šéfom Euroskupiny Jeanom Claudeom Junckerom. Konkrétne termíny ešte potvrdia.

Antonis Samaras v predvolebnej kampani sľuboval, že s medzinárodnými veriteľmi prerokuje podmienky 130-miliardového druhého záchranného balíka, ktorý krajine odklepli v marci. Na stretnutí chce európskych lídrov v prvom rade presvedčiť, že presadí požadovaný úsporný balík za 11.5 miliardy eur, ktorý je kľúčovou podmienkou, aby Atény dostali ďalšie tranže pomoci, vyhli sa tak bankrotu a odchodu z eurozóny.

Škrty však predstavujú asi 5 % HDP a sú rozložené na rok 2013 a 2014. Samaras chce na implementáciu o dva roky viac, no zároveň verejnosť pripravuje na ďalšie zložité obdobie. „Všetkým nám je ťažko. A viac ťažkostí nás ešte len čaká,“ vyhlásil v pondelok.

Pred európskami lídrami sa chce obhájiť tým, že pri rozložení na štyri roky budú mať škrty miernejší vplyv na ekonomiku, ktorá je v dezolátnom stave a už päť rokov sa zmieta v recesii. Podľa rýchleho odhadu, ktorý v utorok zverejnil Eurostat, sa v druhom štvrťroku prepadla o 6,2 %. Očakáva sa, že pokles za celý rok by mohol dosiahnuť 7 %.

Grécko pri plnení plánu zaostáva najmä pri rozpočtových škrtoch a privatizácii. Medzi frustrovanými európskymi partnermi čoraz častejšie padajú výzvy, aby krajina opustila eurozónu. Grécka vláda sa však bráni a za svoju kľúčovú prioritu si stanovila obnovu dôvery a preukázanie odhodlania.

Stále však nemajú úplne hotový ani požadovaný úsporný balík. Základ tvoria škrty v štátnych platoch a penziách, o prácu príde 40 tisíc zamestnancov vo verejnom sektore. Možno teda očakávať, že ulice gréckych miest sa vplyvom demonštrantov proti vládnym škrtom opäť premenia na bojisko. Koaliční partneri sa okrem toho na úsporách nevedia zhodnúť.

Podľa nemenovaného zdroja z radov gréckej vlády, Samaras nechce dať formálnu žiadosť, skúma však, či by to bolo možné. Berlín však vopred upozornil, že Atény musia plniť svoje záväzky, no pripustil otvorenosť dialógu.

„Kancelárka samozrejme vypočuje, čo jej pán Samaras potrebuje o situácii povedať. Z jej pohľadu a z pohľadu nemeckej vlády však dohodnuté memorandum o porozumení, ktoré stanovuje to, čo Gréci musia dosiahnuť a ktoré je pre nás stále platné, formuluje základ našej práce s Gréckom alebo pri pomáhaní Grécku,“ uviedol hovorca nemeckej vlády. Zároveň dodal, že ďalší postup bude tiež záležať na očakávanej správe Trojky.

Nemenovaný zdroj z inštitúcií EÚ však pre Reuters uviedol, že Atény sú ďaleko za svojimi cieľmi a je nepravdepodobné, že dokážu svoje dlhy splatiť. Ak eurozóna nebude chcieť, aby ju krajina opustila, bude musieť dôjsť k ďalšej reštrukturalizácii. V tomto prípade by však malo ísť o dlhy voči ECB a európskym vládam. Vzhľadom na náladu v členských štátoch to môže byť len veľmi ťažko schodná možnosť.

(EurActiv/Reuters)