Gréci úspešne znižujú nezamestnanosť. Stále sa týka najmä mladých a žien

Grécka ministerka práce Efi Achtsioglouová [EPA/SIMELA PANTZARTZI]

Miera nezamestnanosti v Grécku klesla prvýkrát za posledných sedem rokov pod hranicu 20 percent, informovala kancelária štatistického úradu Elstat. Naďalej je však najvyššou v Európskej únii.

Miera nezamestnanosti v Grécku sa dostala na úroveň 19,5 percenta, pričom presne pred rokom dosahovala 21,7 percenta.

Ministerka práce Efi Achtsioglouová oznámila túto správu vo štvrtok (9. augusta) – niekoľko dní po tom, ako Grécko dostalo poslednú platbu vo výške 15 miliárd eur z osemročného záchranného programu.

Grécko v auguste opustí záchranný program. Kríza je za nami, tvrdí Moscovici

Ministri financií eurozóny sa  dohodli na podmienkach odchodu Grécka zo záchranného programu. Súčasťou dohody sú opatrenia na zmiernenie dlhu a posledná časť úveru pre Grécko, cieľom čoho je zabezpečiť Aténam dôveru trhov aj po opustení programu.

Úsilie o obnovenie hospodárskeho rastu a vytváranie pracovných miest, najmä pre mladých ľudí, sa vyplatilo, rovnako ako boj proti nelegálnej práci, povedala.

Obrátili sme list

Ľavicová strana Syriza vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že pokles nezamestnanosti pod 20 percent po prvýkrát za sedem rokov je najsilnejším znamením toho, že krajina „natrvalo a neodvolateľne obrátila list“.

Celkový počet zamestnancov v máji 2018 sa odhaduje na 3 824 393. Nezamestnaných je 924 941, zatiaľ čo ekonomicky neaktívne obyvateľstvo tvorí v súčasnosti 3 230 269 ľudí.

Počet zamestnaných sa v porovnaní s májom 2017 zvýšil o 70 052 (o 1,9 percenta) a o 48 884 v porovnaní s aprílom 2018 (nárast o 1,3 percenta).

Ženy a mladí ľudia

Grécko má však aj naďalej najvyššiu mieru nezamestnanosti v Európskej únii.

Najviac zasiahnutí sú mladí ľudia. Takmer 40 percent Grékov vo veku od 15 do 24 rokov nemá prácu. Zraniteľnou skupinou sú aj ženy. Jedna zo štyroch Grékyň je nezamestnaná.

Europoslanci odsúhlasili 500 miliónov pre boj s nezamestnanosťou mladých

Európsky parlament schválil navýšenie rozpočtu Iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých. Do roku 2020 sa rozpočet iniciatívy zvýši o 1,2 miliardy eur.

Druhú najvyššiu mieru nezamestnanosti má Španielsko (15,8 percenta). V súčasnosti je nezamestnanosť v celej eurozóne na najnižšej úrovni za deväť rokov. Priemerne dosahuje 8,5 percenta.

Škrty a úsporné opatrenia

Grécke verejné financie saspod kontroly vymkli v roku 2010, čo ohrozilo členstvo krajiny v eurozóne. Štát preto dostal tri medzinárodné záchranné balíčky.

Atény sa museli podvoliť tvrdým podmienkam, ktoré si určili veritelia. Úsporné opatrenia a reformy zasiahli najmä nafúknutý verejný sektor.

Grécko chce "čisté vystúpenie" zo záchranného programu. Pokračujú diskusie s veriteľmi

Atény chcú do 24. mája uzavrieť revíziu plnenia tretieho záchranného programu. V lete Grécko plánuje z neho definitívne vystúpiť.

Škrty viedli k prepúšťaniu a hospodársky rast až donedávna nebol dostatočný na to, aby sa premietol do štatistík o nezamestnanosti.