Grécka sága: pomoc EÚ možno predsa príde

George Papandreou

Sarkozy sľúbil pomoc po rozhovoroch s gréckym premiérom George Papandreoum. Grécka vláda sa snaží získať prísľuby pomoci od partnerov v eurozóne, ktoré upokoja trhy a znížia cenu úverov, ktorými Atény sanujú národnú ekonomiku.

„Ak Grécko potrebuje pomoc, budeme tam“, povedal na tlačovej konferencii Sarkozy. „Hlavní aktéri na európskom javisku sa rozhodli urobiť všetko, čo je potrebné, aby Grécko nebolo izolované“, dodal. Plány nijak nekonkretizoval, zdôraznil však, že detaily pripravuje ministerka ekonomiky.

„Christine Lagarde, v spolupráci s jej kolegami v eurozóne a v Európe… pracuje na určitom počte presných opatrení, ak ich bude Grécko potrebovať.“

Grécky premiér Papandreou sa v piatok stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel a luxemburským premiérom Jean-Claude Junckerom. Dúfal, že sa dozvie podrobnosti o pripravovanom pláne pomoci a v nedeľu novinárom povedal, že videl jeho základné línie.

„Po mojich stretnutiach sa začínajú objavovať špecifickejšie cesty, ako riešiť možné úverové problémy“, vyhlásil Papandreou. V nedeľu potom odletel do Washingtonu na stretnutie s americkými predstaviteľmi.

„Riešiť“ finančných špekulantov

Na základe telefonického rozhovoru s kancelárkou Merkel z nedele rána Sarkozy vyhlásil, že Francúzsko, Nemecko a Grécko sú pripravené podniknúť spoločné kroky proti špekuláciám namiereným na Grécko.

Sarkozy si myslí, že finanční špekulanti umelo zvyšujú cenu úverov pre Atény a chce tento problém riešiť. „Tento problém môže postihnúť mnoho krajín, ak neprídeme s kolektívnou odpoveďou.“

„Konkrétne, presné opatrenia (na boj proti špekulantom) existujú, dnes večer o nich nebudeme hovoriť… no v správnom čase ukážu, že Grécko nie je podporované len politicky, ale vo všetkých aspektoch akejkoľvek možnej požiadavky.“

Európsky MMF

Nemecký minister financií Wolfgang Schaeuble v rozhovore pre noviny Welt am Sontag povedal, chce čoskoro navrhnúť novú európsku inštitúciu, ktorá pomôže zaistiť stabilitu eurozóny.

„Neplánujeme inštitúciu, ktorá bude konkurovať Medzinárodnému menovému fondu, ale pre vnútorné štruktúry eurozóny potrebujeme inštitúciu, ktorá bude mať skúsenosti MMF a podobné výkonné právomoci… S návrhom prídem veľmi skoro.“

Schaeuble podporuje silnejšiu koordináciu hospodárskych politík EÚ. S partnermi v Únii a G20 pracuje na tom, aby sa zvýšila transparentnosť swapov úverového zlyhania.

„Nemôžeme dovoliť, aby sa naša spoločná mena stala loptou, s ktorou sa hrajú medzinárodní špekulanti.“